fbpx

Wielka Wojna w malarstwie. Narracje i języki

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

17:00

Data zakończenia:

12 września 2020

sobota

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Prelekcja związana jest w ekspozycją czasową pt. „1920.Malarstwo i fotografie” Muzeum Mazowieckiego w Płocku

12 września

W jaki sposób artyści przedstawiali pierwszą wojnę światową oraz wojnę polsko-bolszewicką w swoich obrazach? Okazuje się, że treści przez nich akcentowane były różne. Mimo dominującego wątku związanego z okrucieństwem i cierpieniem, pojawiają się też wizje wojny jako wyzwolicielki, „najpiękniejszego poematu”, rewolucji stojącej na progu nowoczesności. W obrazach wojennych z tego czasu mamy również do czynienia z różnorodnością sposobów przedstawiania. Ich repertuar rozciąga się od typowych scen batalistycznych po prace abstrakcyjne. Wszak to przecież czas rodzenia się nurtów awangardowych takich jak m.in: ekspresjonizmu, futuryzmu, kubizmu czy surrealizmu. O tej różnorodności treści i form w malarstwie wojennym tego czasu mówić będziemy podczas spotkania. Prelekcji towarzyszył pokaz slajdów.
Wykład towarzyszy wystawie „1920. Malarstwo i fotografia”.
Wśród dzieł, które będzie można obejrzeć w Płocku będą obrazy Wojciecha Kossaka, Jerzego Kossaka, Ludomira Śleńdzińskiego, Włodzimierza Tetmajera czy Zygmunta Rozwadowskiego, prezentujące konflikt polsko-bolszewicki i postaci z nim związane.
Do obejrzenia będą także zdjęcia pochodzące ze zbiorów Centralnego Archiwum Wojskowego przedstawiają frontową historię żołnierzy polskich podczas walk z bolszewikami. Wśród nich znajdą się prezentowane po raz pierwszy fotografie autorstwa Lecha Rościszewskiego, syna Marceliny Rościszewskiej, przełożonej gimnazjum żeńskiego w Płocku. Pamiętnik Lecha z wojny 1919-1920 r. zostanie opublikowany przez MMP (we współpracy z Towarzystwem Naukowym Płockim) w sierpniu 2020 r. Na zakończenie wystawy, we wrześniu 2020 r., ukaże się pamiętnik samej Marceliny Rościszewskiej, która brała aktywny udział w obronie miasta w dniach 17-18 VIII 1920 r.

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

17:00

Data zakończenia:

12 września 2020

sobota

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wykład / prelekcja

Lokalizacja:

Muzeum Mazowieckie w Płocku
Płock, ul. Tumska 8

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Muzeum Mazowieckie w Płocku

Osoba kontaktowa: Milena Kolibczyńska

Telefon: 507 094 605

E-mail: m.kolibczynska@muzeumplock.eu

WWW: http://muzeumplock.eu/pl

Informacja o organizatorze:

Muzeum Mazowieckie w Płocku to najstarsze w Polsce muzeum powstałe z inicjatywy społecznej. W 2021 roku skończy 200 lat. W swej siedzibie głównej, przy ul. Tumskiej 8, prezentuje bogate zbiory sztuki secesyjnej i art deco oraz pamiątki historyczne z Płocka i regionu.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.