fbpx

Wiatrak w Mokrym Dworze na Żuławach

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

Data zakończenia:

10 września 2023

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Wiatrak typu paltrak w Mokrym Dworze z 1903 roku. Rozebrany w Wyszogrodzie, sprowadzony do Mokrego Dworu, wzniesiony i ponownie powołany przez nowego właściciela wciąż produkuje mąkę.

Mokry Dwór to niewielka miejscowość na Żuławach Gdańskich. Zabytkowy wiatrak jest jedną z atrakcji przyciągających pasjonatów historii i regionu. Najczęściej po wiatraku oprowadza jego właściciel, który większość prac związanych z jego rozebraniem i ponownym wzniesieniem wykonał samodzielnie. Poza niezwykłą konstrukcją budowli, podczas prezentacji można zapoznać się z procesem przetwarzania ziaren na mąkę. Od pola do stołu – niewiele jest okazji, aby pokazać od początku do końca skąd bierze się chleb. Wrzesień to miesiąc, gdzie już zbóż na polu nie ma, ale zawsze można się odnieść do otaczających wiatrak pól opowiadając o tym, jak ziarno rośnie, dojrzewa, aby potem zostać zmienionym na mąkę, będącą wciąż najbardziej podstawowym produktem żywnościowym. Gospodarz tego miejsca opowiada o całym tym procesie wytwórczym. Edukuje i zachęca do samodzielnego mielenia mąki.
W uzupełnieniu do zwiedzania wiatraka proponujemy wykonanie questa „Żuławskie drogi – w poszukiwaniu skarbów Wiśliny i Mokrego Dworu” – quest można wykonać z aplikacją Questy – Wyprawy odkrywców albo z pobraną w Wiatraku broszurką. Na trasie questa nie ma wiatraka – ale jest zabytkowa dzwonnica mennonicka z 1792 roku oraz skansen maszyn rolniczych.

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

Data zakończenia:

10 września 2023

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Zagroda edukacyjna U Młynarza
Mokry Dwór 1B

woj. pomorskie

Organizator

Nazwa: U Młynarza – zagroda edukacyjna w Mokrym Dworze Wiesław Zbroiński

Osoba kontaktowa: Wiesław Zbroiński

Telefon: 508600385

E-mail: wieslawzbro@gmail.com

WWW: https://www.facebook.com/profile.php?id=100027272632719

Informacja o organizatorze:

Pasjonat regionu, odtwarzania historii, również w zakresie zapomnianych rzemiosł – tkanie na kołowrotku, wytwarzanie dziegciu, toczenie ceramiki na kole. Miałby marzenie uratować kilka starych domów, spichlerzy, domów podcieniowych.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.