fbpx

"Wesele" w Zagrodzie Krajeńskiej

Data rozpoczęcia:

18 września 2022

niedziela

17:30

Data zakończenia:

18 września 2022

niedziela

18:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Na formę obrzędu składają się najważniejsze elementy tradycyjnego wesela w Wielkopolsce. Począwszy od zmówin rodziców, przez przygotowania do wyjazdu do kościoła, mowę Drużby, po przyjazd do domu Panny Młodej, gdzie odbywa się Wesele.

Zapraszamy do Zagrody Krajeńskiej w Złotowie na widowisko pt. „Wesele” Zespołu Folklorystycznego „Szamotuły”, który przedstawi tradycje i obyczaje panujące podczas uroczystości weselnych na terenie Wielkopolski.

Na formę obrzędu składają się najważniejsze elementy tradycyjnego wesela, począwszy od zmówin rodziców Panny Młodej z Faktorem reprezentującym Pana Młodego, przez przygotowania do wyjazdu do kościoła, mowę Drużby, po przyjazd do domu Panny Młodej, gdzie odbywa się wesele. Zaczyna się ono od odśpiewania przed zamkniętymi przed weselnikami drzwiami piosenki: „Moja matulinko, otwierejcie drzwi, byndziecie radzi zięciowi…”.

Widowisko zespołu „Szamotuły” skupia w sobie elementy folkloru: muzykę, słowo w oracjach i pieśniach, regionalny stój i taniec, które były i są nieodzownym elementem uroczystości weselnych. W roku 2017 tradycje wesele odtwarzane współcześnie przez Zespół w Szamotułach wpisane zostały na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego!

Przed widowiskiem, od godziny 13.00 zapraszamy na „Życie w Zagrodzie Krajeńskiej” – pokaz dawnych, ginących zawodów oraz bezpłatne warsztaty dla uczestników wydarzenia.

Data rozpoczęcia:

18 września 2022

niedziela

17:30

Data zakończenia:

18 września 2022

niedziela

18:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

inscenizacja / pokaz

Lokalizacja:

ul. Partyzantów, 77-400 Złotów

woj. wielkopolskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Ziemi Złotowskiej

Osoba kontaktowa: Wioletta Bednarz

Telefon: 602651491

E-mail: wiolettabednarz.wb@gmail.com

WWW: https://muzeum-zlotow.pl/

Informacja o organizatorze:

Dokumentuje historię regionu, pełni funkcję placówki naukowej i wystawienniczej. Wydaje publikacje o regionie, promuje dzieła twórców profesjonalnych i rękodzielników. Znajdują się tu zbiory archeologiczne, historyczne i etnograficzne, akcentujące polskość, walkę o język polski i tożsamość kulturową

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.