fbpx

Wernisaż wystawy czasowej "Moja pamiątka z kopalni"

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

16:30

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

17:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Wystawa „Moja pamiątka z kopalni” prezentuje dziedzictwo siemianowickiego górnictwa w oparciu o zaangażowanie lokalnej społeczności górników-seniorów. Stanowi ona zwieńczenie projektu partycypacyjnego pn. „Lecznica zdekarbonizowanej duszy”.

Wystawa koncentruje się na pielęgnowaniu spuścizny pogórniczej miasta Siemianowice Śląskie. Tworzące ją elementy odwołują się zarówno do dziedzictwa materialnego (w postaci konkretnych pamiątek – oryginalnych eksponatów, stanowiących świadectwo działalności kopalni), jak i dziedzictwa niematerialnego (w postaci wspomnień związanych z pracą w kopalni).
Siemianowice Śląskie stanowią przykład modelowego miasta poprzemysłowego, gdzie trauma związana ze zniknięciem wielkiego przemysłu (w mieście zlikwidowano wszystkie kopalnie i huty, które niegdyś wyznaczały rytm życia większości mieszkańców) wciąż oddziałuje i wymaga adekwatnego przepracowania oraz działań upamiętniających dawne dziedzictwo.
Projekt wystawienniczy jest częścią inicjatywy pn. „Lecznica zdekarbonizowanej duszy”, realizowanej przez grupę nieformalną Lecznica duszy siemianowickiego seniora. Współorganizatorem projektu jest Fundacja Wspólnota Pokoleń. Projekt współfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Partnerzy

Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

Fundacja Wspólnota Pokoleń

Narodowy Instytut Wolności

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

16:30

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

17:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich
ul. Fryderyka Chopina 6
41-100 Siemianowice Śląskie

woj. śląskie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Grupa Nieformalna „Lecznica duszy siemianowickiego seniora”
  • Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich

Osoba kontaktowa: Wojciech Grzyb

Telefon: 513 661 565

E-mail: biuro@muzeum.siemianowice.pl

WWW: https://muzeum.siemianowice.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum dotyczące historii Śląska i miasta Siemianowice Śląskie. Znajduje się ono w zabytkowym XVIII-wiecznym spichlerzu, w zespole pałacowo-parkowym. Muzeum organizuje wystawy stałe i tymczasowe, a także seminaria oraz spotkania o charakterze naukowo-oświatowym.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.