fbpx

Wernisaż wystawy czasowej „Portret ojca. W pracowni Roberta Jankowskiego”

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

16:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Wernisaż wystawy czasowej „Portret ojca. Z pracowni Roberta Jankowskiego”

Muzeum w Przysusze od wielu lat staje się ośrodkiem wystawiennictwa i dokumentacji sztuki współczesnej artystów związanych z tym regionem – pochodzeniem, zamieszkaniem, zainteresowaniami jego historią, kulturą, walorami przyrody. Odbywały się już ekspozycje prac Barbary Szubińskiej, Stanisława Baja, Andrzeja Bieńkowskiego, Janusza Dziurawca. Obecna wystawa jest drugą propozycją przedstawienia sylwetki malarza Roberta Jankowskiego i profilu jego twórczości. Tematyczne obszary zainteresowań artysty to studium portretu, pejzaż, martwa natura. Obrazy Roberta Jankowskiego wyrażają poszanowanie formy (rozumianej jako powiązanie kształtów, barw, gestów) oraz tradycyjnego warsztatu, jako przejawu uznania dla artystycznego dziedzictwa epok minionych w sztuce malarskiej. Jego prace dowodzą poczucia więzi i świadomego odwoływania się do osiągnięć malarstwa kolorystów i ekspresjonistów. W pejzażach i portretach Roberta Jankowskiego dostrzegamy zarazem tradycyjne przedstawianie krajobrazu i modela oraz poruszającą, indywidualną interpretację obserwowanego w naturze motywu.

 

Robert Jankowski urodzony w 1971 r. w Przysusze. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Dyplom z wyróżnieniem w 1997 r. W latach 1998-2009 pracował jako asystent w Pracowni Podstaw Kompozycji prof. Lesława Miśkiewicza na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. W 2005 r. uzyskał stopień doktora sztuki.

 

Zajmuje się malarstwem. Swoje obrazy prezentował na wystawach indywidualnych: Ośrodek Duszpasterstwa Środowisk Twórczych, Łódź; 2001 – Galeria Krótko i Węzłowato…, Politechnika Łódzka; 2003 – Galeria Jana Pawła II, Łódź-Andrzejów; 2008 – Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, galeria Willa, Łódź; 2015 – Dom Wystaw Artystycznych w Skierniewicach; 2017 – Galeria Kutnowskiego Domu Kultury Okno na Sztukę; 2018 – Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach; 2019 – Muzeum Ziemi Rawskiej; 2020 – Muzeum Historyczne Skierniewic. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą.

Partnerzy

Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu

Samorząd Województwa Mazowieckiego

Ziemia Przysuska

Gość NIedzielny

Radio Radom

Echo Dnia

7dni

DamiTv

Co za dzień

Radio Rekord

Piekarnia Fogiel & Fogiel

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

16:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu
Al. Jana Pawła II 11, 26-400 Przysucha

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu

Osoba kontaktowa: Dominika Lefek

Telefon: 486752248

E-mail: dominika.lefek@muzeum-radom.pl

WWW: https://www.muzeum-radom.pl/muzeum-o-kolberga

Informacja o organizatorze:

Muzeum upowszechnia wiedzę o życiu Oskara Kolberga, jego naukowym dorobku w dziedzinie etnografii i folklorystyki, o twórczości muzycznej oraz upamiętnia związki Kolberga z Przysuchą.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.