fbpx

Weekend z Fredrą w Ossolineum – międzypokoleniowe spotkania na wystawie czasowej

Data rozpoczęcia:

16 września 2023

sobota

12:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W 2023 r., ustanowionym rokiem Fredry, zapraszamy do udziału w wydarzeniach towarzyszących wystawie czasowej dotyczącej „ojca komedii polskiej”, prezentującej bogatą spuściznę poety, która od blisko stu lat znajduje się w zbiorach Ossolineum.

W 230. rocznicę urodzin Aleksandra Fredry, przypadającą w 2023 r., w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich prezentujemy wystawę czasową, pokazującą życiorys poety, jego warsztat twórczy, dorobek oraz spuściznę rękopiśmienną. Archiwum literackie Fredry, po II wojnie światowej swój „nowy dom”, znalazło właśnie we Wrocławiu, a postać komediopisarza zakorzeniona została w świadomości społeczeństwa, jako nieodzowny element tożsamości kulturowej miasta.
Cykl wydarzeń towarzyszących wystawie czasowej: oprowadzania kuratorskie po wystawie, tematyczny spacer po mieście oraz warsztaty rodzinne, przygotowany w związku z EDD, daje okazję do odkrycia kolejnych warstw wystawy oraz najciekawszych wątków związanych z życiem i twórczością pisarza. Wystawa prezentuje postać Fredry poprzez najcenniejsze obiekty z kolekcji Ossolineum: rękopisy, pierwodruki utworów, teatralia, pamiątki rodzinne, kreśląc tym samym pełen jego portret jako „żołnierza napoleońskiego i ojca komedii polskiej”.
Program wydarzeń:
16.09.2029 (sobota)
• 12:00 – Wrocław Aleksandra Fredry – spacer tematyczny po Wrocławiu.

Pomnik Aleksandra Fredry stojący przed wrocławskim ratuszem jest jednym z symboli miasta. Jednak to nie jedyne miejsce w naszym mieście związane z „ojcem komedii polskiej”. Podczas spaceru po mieście odwiedzimy również inne miejsca, które pozwalają poznać bliżej Aleksandra Fredrę i jego powiązania z Wrocławiem i Śląskiem. Trasa spaceru będzie prowadziła przez Ossolineum, gdzie zaprezentowane zostaną oryginalne autografy „Zemsty” i pierwszej wersji „Ślubów panieńskich”.
• miejsce spotkania: przy pomniku Aleksandra Fredry, Rynek
• prowadzenie: Aldona Mikucka
• obowiązują zapisy przez formularz rezerwacji dostępny od 1 września na stronie www.ossolineum.pl

• 15:00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie – Żołnierskie poniewierki i teatralne splendory Aleksandra hrabiego Fredry.

W powszechnej świadomości Fredro znany jest jako autor komedii. Odbiorcy jego sztuk – czy to czytelnicy, czy widzowie – poznając mistrzowsko zapisane wersy uśmiechają się, wybuchają śmiechem i zrywają boki. Czy zaś twórca „Zemsty” często miał powody do śmiechu w trakcie swojego długiego życia? Odpowiedzi na to pytanie poszukamy oglądając zgromadzone na ossolińskiej ekspozycji dawne fotografie, ryciny, medale i archiwalia związane z patronem 2023 roku.
• prowadzenie: dr Grzegorz Polak

17.09.2023 (niedziela)
• 12:00 – zajęcia dla dzieci – „Z tajemnic teatralnej garderoby — Fredro w teatrze”.

Nie szata zdobi człowieka… ale aktora już tak! Zapraszamy na zajęcia na wystawie czasowej o Aleksandrze Fredrze, podczas których zobaczymy bogate zbiory Ossolineum dotyczące życia i twórczości pisarza. Spotkanie będzie okazją, żeby zajrzeć do garderoby teatralnej – zobaczymy oryginalne projekty scenografii i kostiumów teatralnych, poznamy modę, jaka panowała w czasach kiedy żył i o których pisał poeta, i tym samym poznamy odpowiedź na pytanie: co ma Fredro do teatru? Następnie sami wcielimy się w projektantów i scenografów – zaprojektujemy i wykonamy strój teatralny według własnego pomysłu.
• prowadzenie: Małgorzata Łukaszek
• zajęcia dla dzieci w wieku 6-13
• obowiązują zapisy przez formularz, dostępny od 1 września na stronie www.ossolineum.pl

• 15:00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Zemsta” od Fredry do Wajdy – podglądamy mistrzowski warsztat.

Od mniej więcej stu lat Ossolineum jest domem dla archiwum literackiego Aleksandra Fredry. Zachowały się plany i bruliony niektórych sztuk, dające unikalny wgląd w jego warsztat pisarski. Niedawno dołączył do nich scenariusz filmu „Zemsta”: z notatkami Andrzeja Wajdy. Reżyser zanotował na początku: „Piękny wiersz, niezwykłe piękne miejsce akcji, zdjęcia też piękne. Cóż to będzie za nuda!”
• prowadzenie: Hanna Kulesza

Data rozpoczęcia:

16 września 2023

sobota

12:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

ul Szewska 37, 50-139 Wrocław

woj. dolnośląskie

Organizator

Nazwa: Zakład Narodowy im. Ossolińskich

Osoba kontaktowa: Małgorzata Łukaszek

Telefon: 713 719 571

E-mail: dzialprogramowy@ossolineum.pl

WWW: http://ossolineum.pl/

Informacja o organizatorze:

Zakład Narodowy im. Ossolińskich – jedna z najstarszych instytucji kultury w Polsce. Fundacja założona we Lwowie przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego w 1817 r. ZNiO tworzą obecnie Biblioteka Ossolineum, Muzeum Książąt Lubomirskich, Wydawnictwo Ossolineum i Muzeum Pana Tadeusza.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.