fbpx

Weekend w skansenie - Żywe Dziedzictwo - Tradycje od pokoleń

Data rozpoczęcia:

16 września 2023

sobota

10:00

Data zakończenia:

16 września 2023

sobota

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zapraszamy do niezwykłej podróży w przeszłość za sprawą odwiedzin w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. W dawnych zagrodach chłopskich czekać będzie wystawa „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” oraz liczne pokazy dawnego rzemiosła.

Tegoroczna edycja święta zabytków i kultury odbędzie się 16 września. Mamy nadzieję, że poprzez przyłączenie się do Europejskich Dni Dziedzictwa przyczynimy się do zwiększenia zainteresowania historią regionu, jej obyczajowością i barwnym folklorem. W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa oferujemy bezpłatny wstęp do skansenu . Podczas wizyty w skansenie można odbyć fascynującą, sentymentalną podróż po dawnej mazowieckiej wsi a zwiedzanie ekspozycji w bieżuńskim muzeum pozwoli poznać specyfikę życia w niewielkim XIX – wiecznym miasteczku.

W skansenie przeniesiesz się w czasie i poznasz tajniki życia mieszkańców dawnej wsi !

Skansen w Sierpcu to prawdziwa mazowiecka wieś sprzed lat, pachnąca ziołami i słomianą strzechą. Jej dopełnieniem są ogródki kwiatowe i ziołowe, warzywniki i sady a także pasące się na miedzach zwierzęta gospodarskie. W fascynujący sposób spędzą tu czas zarówno miłośnicy natury, jak i pasjonaci historii oraz dawnej obrzędowości. Prezentowana we wnętrzach chłopskich izb wystawa „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” przybliża codzienne zajęcia i specyfikę życia naszych przodków. Jest doskonałą okazją do bliższego poznania mazowieckiej obrzędowości i kultury. Ekspozycja przedstawia codzienne zajęcia domowe (m.in. chłopski posiłek codzienny, pranie i maglowanie bielizny, wypiek chleba, przetwórstwo mleka, czy suszenie ziół i owoców), uroczystości rodzinne czy dawne wiejskie warsztaty rzemieślnicze (pracownia krawiecka, warsztat pracy wiejskiego szewca). Z wielką starannością odtworzone są również wnętrza dwóch dworów ziemiańskich odkrywające tajniki życia mazowieckiego ziemiaństwa z przełomu XIX i XX w.

Galeria

Data rozpoczęcia:

16 września 2023

sobota

10:00

Data zakończenia:

16 września 2023

sobota

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
ul. Gabriela Narutowicza 64
09-200 Sierpc

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Osoba kontaktowa: Justyna Cieszyńska

Telefon: 24 275 28 83

E-mail: promocja@mwmskansen.pl

WWW: https://mwmskansen.pl/

Informacja o organizatorze:

Założone w 1971 roku Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zajmuje powierzchnię ponad 50 ha. Na ekspozycję składają się: wieś rzędówka z 11 zagrodami, kościół, dworek, karczma i kuźnia. Muzeum drobiazgowo odwzorowuje wieś mazowiecką przełomu XIX i XX wieku.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.