Weekend w Muzeum w Grudziądzu
Data rozpoczęcia:
17 września 2016
sobota
Data zakończenia:
18 września 2016
niedziela
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w dniach 15-16 września Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi proponuje bezpłatne zwiedzanie następujących wystaw stałych oraz czasowych:
HISTORIA GRUDZIĄDZA
Na czterech kondygnacjach spichrza mieści się stała wystawa prezentująca dzieje miasta od średniowiecza do roku 1939. Ekspozycja ma układ chronologiczny, któremu podporządkowane są poszczególne sale.
W sali pierwszej przedstawiamy Grudziądz w średniowieczu i dobie Rzeczypospolitej Szlacheckiej (od XIII w. do roku 1772). Znajdują się tu m.in. zabytki ilustrujące historię miasta pod panowaniem krzyżackim oraz w czasach rozkwitu po drugim pokoju toruńskim. Uwagę zwracają oryginalne dokumenty, militaria, monety, przedmioty codziennego użytku, pamiątki cechowe. Sala druga prezentuje – poprzez liczne plany, ryciny, fotografie oraz makietę miasta – Układ przestrzenny i architekturę Grudziądza. Jest doskonałym wstępem do zwiedzania miasta. W sali trzeciej przedstawiamy Grudziądz podczas zaborów i odzyskanie niepodległości w 1920 r. , a więc życie codzienne mieszkańców, przedmioty użytkowe, powstanie twierdzy Grudziądz, Polonię pod zaborem oraz przejęcie Grudziądza przez władze polskie w dniu 23 stycznia 1920 r. Niewątpliwą atrakcją jest tu makieta twierdzy. Wreszcie w sali czwartej zgromadziliśmy pamiątki ilustrujące dziejeGrudziądza w latach 1920-1939, rozwój przemysłu, rzemiosła, życie kulturalne oraz ogromny garnizon i liczne szkoły wojskowe.
WYSTAWY ARCHEOLOGICZNE
Średniowieczny gródek rycerski w Plemiętach
Wystawa prezentuje osiągnięcia badań wykopaliskowych prowadzonych na średniowiecznym gródku rycerskim w Plemiętach, który na przełomie XIV/XV wieku stał się jednym z punktów systemu obronnego Zakonu Krzyżackiego. Obiekt był wielokondygnacyjną wieżą mieszkalno-obronną, która pełniła rolę dworu średniej włości rycerskiej. Został spalony w trakcie polsko- krzyżackich działań wojennych w 1414 r.
Grudziądz w okresie wpływów rzymskich
Ekspozycja prezentuje materiał zabytkowy pochodzący z wyposażenia grobowego z cmentarzysk i osad z okresu wpływów rzymskich (I w. p.n.e. do V w. n.e.) z okolic Grudziądza. Są to przedmioty codziennego użytku, dary wkładane zmarłym do grobów – najczęściej broni, elementy stroju i biżuteria. Na szczególną uwagę zasługuje zespół zabytków z cmentarzyska w Grudziądzu- Rządzu, wśród których znajdują się importy pochodzące z terenów Cesarstwa Rzymskiego.
Biżuteria średniowieczna z Gruczna
Zabytki na wystawie pochodzą z cmentarzysk użytkowanych w XI-XIII w. Prezentujemy na niej głównie biżuterię oraz przedmioty codziennego użytku, które wkładano zmarłym do grobów jako dary. Są wśród nich m.in. paciorki wykonane ze szkła, bursztynu i srebra, bransolety, wisiorki, pierścionki oraz bardzo popularne w średniowieczu kabłączki skroniowe.
Północna część ziemi chełmińskiej w pradziejach i średniowieczu
Wystawa prezentuje kulturę materialną, duchową i społeczną ludności zamieszkującej treny północnej części ziemi chełmińskiej od XI tys. p. n.e. do wieku XV n.e. Zgromadzone na ekspozycji zabytki pochodzą z badań archeologicznych dawnych i współczesnych. Są wśród nich unikatowe egzemplarze, jak gliniana figurka kobiety z Łasina, czy żelazny kaganek z grodziska w Słupskim Młynie.
GALERIA WSPÓŁCZESNEGO MALARSTWA POMORSKIEGO
W kameralnych wnętrzach Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu znajduje się Galeria Współczesnego Malarstwa Pomorskiego, która w 2011 roku obchodziła 50-lecie swego istnienia. W Galerii są prezentowane dzieła artystów związanych z Pomorzem od 1945 roku. W Galerii Współczesnego Malarstwa Pomorskiego znajdują się dzieła o wielorakich wartościach i różnorodnych tendencjach artystycznych – od sztuki przedmiotowej aż po różne odmiany sztuki abstrakcyjnej. Prace w niej zebrane odzwierciedlają wszechstronność twórców pomorskich, dają możliwość poznania ich dokonań.
BRONISŁAW MALINOWSKI (1951-1981). MISTRZ OLIMPIJSKI. LEKKOATLETA
Wystawa poświęcona pamięci Bronisława Malinowskiego przedstawia sylwetkę wybitnego polskiego lekkoatlety, biegacza, zdobywcy złotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie.
POLSKI MUNDUR KAWALERYJSKI 1914-1945
Wystawa prezentująca przykłady umundurowania i uzbrojenia kawaleryjskiego.
NAJMNIEJSZE MUZEUM ŚWIATA
Wystawa rzeźb z zapałek. Autorem prac jest Anatol Karoń – artysta plastyk zajmujący się od 1986 r. tworzeniem miniaturowych rzeźb, których głównym tworzywem jest zapałka. Wszystkie rzeźby, które tworzy są wynikiem jego inspiracji poezją, malarstwem, rzeźbą, architekturą klasyczną i współczesną. Na wystawie zobaczymy kilkadziesiąt rzeźb nawiązujących do twórczości Michała Anioła, Leonardo da Vinci, Diego Velazqueza, Edwarda Muncha, Salvadora Dalego itp.
ULICE I ZAUŁKI GRUDZIĄDZA. WYBICKIEGO – LEGIONÓW
Ulice Wybickiego i Legionów są głównymi arteriami północnej części Grudziądza. Przez stulecia obszar ten znajdował się poza granicami miasta i był nielicznie zamieszkały. Dopiero w XIX wieku nastąpiła jego gwałtowna urbanizacja, co doprowadziło do wybudowania przy obu ulicach wielu pięknych kamienic, koszar, instytucji administracyjnych oraz kulturalnych.
Wiele z tych budynków możemy oglądać po dziś dzień, czego przykładem jest budynek dawnej loży masońskiej, Biblioteki Miejskiej, dawnego klasztoru Reformatów czy też dawnego Seminarium Nauczycielskiego. Wzdłuż obu ulic poprowadzono również pierwszą linię tramwajową w mieście.
Prezentowana wystawa przybliży historię i rozwój obu ulic, ukazując czar minionej epoki. Dzięki zachowanym pamiątkom oraz bogatemu zbiorowi zdjęć i ilustracji, będą Państwo mogli cofnąć się w czasie, powracając do ulubionego miejsca spotkań i spacerów naszych przodków.
PERŁY ARCHIWALNE GRUDZIĄDZKIEGO MUZEUM
Na wystawie zaprezentowane będą najciekawsze i najważniejsze archiwalia i grafiki, dotyczące Grudziądza, Polski i świata. Pośród najważniejszych można wymienić królewskie przywileje, księgi cechowe, XVII i XVIII – wieczne atlasy i mapy oraz niezwykle cenne XVII – wieczne biblie.
Jedną z najważniejszych pozycji stanowi unikatowa w skali światowej, napisana na pergaminie Księga Hioba, pochodząca z XIV wieku.
Nie zabraknie również oryginalnych grafik przedstawiających nie tylko Grudziądz, ale również Toruń, Gdańsk, Malbork czy też Brunszwik.
Na wystawie będzie można również obejrzeć interesujący zbiór tableau, na których widnieją najważniejsze postacie związane z Grudziądzem okresu II RP.
Spora część eksponatów nigdy nie była prezentowana na wystawie i z tego też względu stanowi bardzo interesujące źródło do zapoznania się z unikatowymi zbiorami. Część z tych eksponatów zostanie zaprezentowana w katalogu „Perły archiwalne grudziądzkiego muzeum”, który będzie dostępny do kupienia w dniu otwarcia wystawy, na którą wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy.
KOLEKCJA ALEKSANDRA KAZIMIERZA WYRWIŃSKIEGO – DAR ANNY STEFANII WYRWIŃSKIEJ. MILITARIA. FALERYSTYKA. MALARSTWO, VARIA.
Prezentowana kolekcja liczy ok. 600 eksponatów. Jej trzon stanowi zestaw kawaleryjskich odznak pułkowych i ich odmian bitych przez rozmaitych grawerów oraz szable używane przez polskich kawalerzystów zarówno z XX wieku, jak i okresu I Rzeczypospolitej, a także epoki napoleońskiej. W skład zbioru broni białej wchodzą też piękne egzemplarze broni wschodniej, w tym japońskiej. W kolekcji znalazły się także przykłady dawnej broni palnej, nakrycia głowy, rozmaite pamiątki po kawalerzystach oraz kilka obrazów.
Ta niezwykła kolekcja – wynik pasji Aleksandra Wyrwińskiego, zafascynowanego kawalerią i militarnymi tradycjami Wojska Polskiego – zachwyci wszystkich zainteresowanych historią kawalerii i ceniących kontakt z oryginalnymi, często unikatowymi eksponatami.
MINIATURA TKACKA ZE ZBIORÓW MUZEUM MIASTA GDYNI
Baltic Mini Textile Gdynia jest najmłodszym z czterech liczących się przeglądów miniatury tkackiej w Europie, ale zdążył dopracować się już własnej pozycji i znaczenia. Może więc być porównywany do innych prestiżowych międzynarodowych konkursów tego rodzaju organizowanych w Szombathely, Angers i Como. W roku 2016 świętujemy 10., jubileuszową odsłonę konkursu. Z tej okazji gdyńskiej wystawie miniatury towarzyszy w 2016 roku dziewięć wystaw prezentowanych w pomorskich muzeach, galeriach i centrach kultury.
Jedną z nich będzie ekspozycja „Miniatura tkacka ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni”, którą planujemy przedstawić w grudziądzkim muzeum w okresie od 16 września do 20 listopada.
Niezwykłość Baltic Mini Textile Gdynia polega na tym, że uczestnicy pozostawiają muzeum dary — swoje miniatury, z których powstała już pokaźna kolekcja, licząca obecnie ponad 300 prac. O tym, że miniatura tkacka ma swoje wierne grono wielbicieli świadczy to, że wybrane prace z kolekcji były prezentowane w Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Australii. Na wystawie w Grudziądzu zostaną przedstawione wybrane prace pokonkursowe, które trafiły do Muzeum Miasta Gdyni na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat.
Data rozpoczęcia:
17 września 2016
sobota
Data zakończenia:
18 września 2016
niedziela
Kategorie wydarzenia:
Organizator
Nazwa: Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi