fbpx

„WDK – pocztówka z przeszłości” – wystawa

Data rozpoczęcia:

17 września 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W niedzielę 17 września o godz. 17.00 zapraszamy na wernisaż wystawy poplenerowej WDK – pocztówka z przeszłości. Ekspozycja prezentowana będzie w holu dolnym WDK. Wyeksponowane zostaną powiększone fotografie 80-letniego gmachu Wojewódzkiego Domu Kultury z zewnątrz, na tle zmieniającego się krajobrazu miasta, wykonane przez uczestników pleneru fotograficznego „WDK – pocztówka z przeszłości”. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego to architektoniczny skarb i zabytek, który został oddany do użytku mieszkańcom Kielc w 1935 roku dzięki staraniom Stowarzyszenia „Dom Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kielcach”

Projekt gmachu zamówiono u architekta Edgara Aleksandra Norwertha (1884–1950), wybitnego architekta, urbanisty i teoretyka architektury epoki modernizmu, profesora Politechniki Warszawskiej, autora projektu Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego na Bielanach w Warszawie. Norweth zaproponował kielczanom projekt wyjątkowy – Dom WF i PW ma monumentalną modernistyczną bryłę. Projekt zrealizowano za olbrzymią jak na tamte czasy sumę – oficjalnie mówiono o ponad 3 milionach złotych. Powszechnie wymieniano jednak znacznie wyższe kwoty, aż do 9 milionów złotych.

W 1935 r. oddano do użytku salę gimnastyczną, w 1936 r. – Salę Lustrzaną, a w 1937 r. – kino. Dodatkową atrakcją WDK były cieplarnia, wieża spadochronowa i korty tenisowe. Obiekt był wyposażony w unikatowy system wentylacyjny, który można uznać za pierwszą klimatyzację w Polsce.

W 1938 r. na skwerze przed WDKiem odsłonięto pomnik Czynu Legionowego. Rzeźbiarz – legionista profesor Jan Raszka – nie zdążył wykonać odlewu w brązie i na marmurowym cokole stanął tylko patynowany model gipsowy. W 1939 r. pomnik zniszczyli Niemcy, odtworzony od podstaw został odsłonięty w 1991 r.

 

Organizator:

Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach

25–033 Kielce, ul .ks. Piotra Ściegiennego 2

tel. 41 3655101, 41 3655141 fax. 41 3618381

e-mail: wdk@wdk-kielce.pl, www.wdk-kielce.pl

Data rozpoczęcia:

17 września 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach

woj. świętokrzyskie

Organizator

Nazwa: Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.