fbpx

Warsztaty terenowe „Drwęck - źródła, drogi, rozdroża"

Data rozpoczęcia:

19 września 2020

sobota

08:17

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zapraszamy na wyprawę busem do Drwęcka, miejscowości położonej w gminie Olsztynek w powicie olsztyńskim.

W okolicy wsi znajdują się miejsca, które eksponują Drwęck jako istotny obszar kształtowania się naszej małej ziemi ojczystej w wymiarach przyrodniczym, historycznym i kulturowym. Koło wsi bierze początek jedna z najważniejszych rzek naszego regionu – Drwęca. Jej źródła to miejsce warte odwiedzenia.
W pobliżu wsi znajduje się także jeden z najciekawszych krajobrazowo cmentarzy z okresu I wojny światowej. To także miejsce refleksji nad źródłami również naszej polskiej państwowości w regionie warmińsko-mazurskim.
W bagnach rozlewisk rzeki Drwęcy w lipcu 1939 roku podczas kopania torfu dokonano odkrycia jedynej w naszym regionie mumii bagiennej, która do 1945 roku eksponowana była w królewieckim Prussia Museum. Efekty badań zwłok trzynastoletniej dziewczynki pochowanej rytualnie przez ponad 2,5 tysiącami lat w rozlewiskach Drwęcy to możliwość zagłębienia się w najstarsze źródła kultury ludów zamieszkujących okolice Drwęcka przed wiekami.
Warsztaty terenowe polegać będą na 1/ wspólnej z uczestnikami próbie rozpoznania geologiczno-hydrologicznych zawiłości źródeł Drwęcy, 2/ próbie wpisania pierwszowojennego cmentarza w losy narodowe i społeczne dawnych i obecnych mieszkańców regionu, 3/ próbie krajobrazowej analizy miejsca odkrycia mumii dziewczynki i próbie rekonstrukcji warunków jej życia we wczesnej epoce żelaza. Na koniec spróbujemy znaleźć wspólny mianownik, który może łączyć wszystkie trzy wątki niezwykłości Drwęcka.

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

19 września 2020

sobota

08:17

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wycieczka / spacer

Lokalizacja:

Drwęck to miejscowość w gminie Olsztynek, w powiecie olsztyńskim.

woj. warmińsko-mazurskie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Alicja Szarzyńska, Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie – Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej
  • Wiesław Skrobot, koordynator Pracowni Aktywności Obywatelskiej i Dokumentacji Dziedzictwa w Ostródzie

Osoba kontaktowa: Alicja Szarzyńska

Telefon: 501602659

E-mail: szarzynska@wmodn.olsztyn.pl

WWW: https://wmodn.olsztyn.pl

Informacja o organizatorze:

Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie jednostka Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W strukturze Ośrodka działa Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej, które pozyskuje środki na edukację ekologiczną z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.