fbpx

Warsztaty na temat zrównoważonego budownictwa

Data rozpoczęcia:

10 września 2023

niedziela

12:00

Data zakończenia:

10 września 2023

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W Tarczynie (gmina Wleń) odbędą się warsztaty na temat zrównoważonego budownictwa, poświęcone cennym historycznie obiektom dolnośląskiej wsi. Pozwolą pod okiem mistrza ciesielskiego przyjrzeć się przykładom zastosowanym w gospodarstwie nr 13.

Zapraszamy na warsztaty na temat zrównoważonego budownictwa w Tarczynie niedaleko Wlenia. Warsztaty będą poświęcone ochronie cennych historycznie obiektów architektonicznych na dolnośląskiej wsi i pozwolą przyjrzeć się praktycznym przykładom zastosowanym w gospodarstwie nr 13 w Tarczynie. Ważnym tematem będzie kwestia energooszczędności w kontekście zmian klimatycznych, w tym wytwarzanie ciepła i systemy grzewcze oraz uzyskanie komfortu i dobrej jakości powietrza we wnętrzach starych domów. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z materiałami budowlanymi i elementami konstrukcyjnymi, w tym montażem drewnianych okien i drzwi. Wyjaśnione zostaną także sposoby ograniczenia wpływu mostków termicznych w konstrukcjach poszczególnych elementów budowlanych.

Uczestnicy wydarzenia będą mogli zgłębić tajniki tradycyjnych metod ciesielskich i otrzymają wskazówki oraz instrukcje do zastosowania we własnych budynkach. Warsztaty poprowadzi Hans Petrik, doświadczony mistrz ciesielski, specjalizujący się w renowacji zabytkowych obiektów architektury z użyciem naturalnych materiałów i zastosowaniem tradycyjnych technik budowlanych. Spotkanie odbędzie się w przyjaznej atmosferze przy kawie, herbacie i cieście. Będzie również wspaniałą okazją do zwiedzenia wsi i podziwiania pięknych okolicznych krajobrazów.

Tarczyn, to jedna z najmniejszych miejscowości w Sudetach Zachodnich. Zlokalizowana w odległości dwóch kilometrów od Wlenia, na szczycie góry Tarczynka. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, może poszczycić się średniowieczną metryką – pierwsze wzmianki o Tarczynie sięgają XII–XIII wieku. Co ciekawe, zabudowa tej urokliwej miejscowości nie powiększyła się o żaden nowy budynek – zachowała się tutaj historyczna, wiejska zabudowa. Niewątpliwie więc dziedzictwo kulturowe Tarczyna i jego najbliższych okolic jest ważnym świadectwem tego, jak żyły tu kolejne pokolenia, w jaki sposób powstawały domy i obejścia gospodarskie, jak uprawiano ziemię, ogrody czy drzewa owocowe.

Warsztaty będą częścią odbywającego się cyklicznie pikniku artystycznego FLOWLAND w Tarczynie. Szczegółowe informacje na temat czasu trwania warsztatów zostaną podane na stronie organizatorów.

Data rozpoczęcia:

10 września 2023

niedziela

12:00

Data zakończenia:

10 września 2023

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Gospodarstwo nr 13 w Tarczynie
59–610 Wleń–Tarczyn

woj. dolnośląskie

Organizatorzy

Nazwa:

  • OP ENHEIM
  • FLOWLAND

Osoba kontaktowa: Karolina Jara

Telefon: +48 537 096 621

E-mail: karolina.jara@openheim.org

Informacja o organizatorze:

Fundacja FLOWLAND we współpracy z wrocławskim OP ENHEIM zajmuje się promocją dziedzictwa kulturowego i naturalnego w Tarczynie koło Wlenia. W gospodarstwie nr 13 są organizowane wydarzenia o charakterze kulturalnym, w tym Piknik Artystyczny FLOWLAND.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.