Warszawskie dziedzictwo wiejsko-miejskie.
Data rozpoczęcia:
10 września 2022
sobota
16:00
Data zakończenia:
10 września 2022
sobota
17:00
Projekcja filmu „Wsie Ursynowa. Introspekcje”
Reżyseria.: Felix Mamczur
Zdjęcia: Marek Grabowski
Autor projektu Małgorzata Jaszczołt
Produkcja Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie na zlecenie Urzędu Dzielnicy Ursynów, 2021
Film „Wsie Ursynowa. Introspekcje” to obraz przywołujący nieznaną szerzej wiejską przeszłość Ursynowa, powszechnie kojarzonego wyłącznie z blokowiskiem i postrzeganego jako warszawska „sypialnia”. Nie jest znany, fakt istnienia – ciągle jeszcze na tym terenie – czytelnych wsi, które powstały kilka wieków temu. Lecz poza zachowanymi układami ruralistycznymi Ursynowa, są też ludzie – spadkobiercy dawnych mieszkańców, których złożona tożsamość wykazuje przynależność do miejsca swojego pochodzenia i głęboki związek z ziemią przodków, mimo nowych struktur administracyjnych – inkorporacji tych ziem w granice Warszawy w roku 1951 i powstania osiedla w roku 1977, (kiedy to wprowadził się pierwszy lokator).
Film jest hołdem złożonym wszystkim mieszkańcom wsi i majątków: Dąbrówki, Starego Imielina, Jeziorek, Grabowa, Kabat, Krasnowoli, Moczydła, Pyr, Służewia, Wolicy, Wyczółek i opowieścią o ich historii, która wykracza poza obchodzone w tym roku 45-lecie dzielnicy, o pracy na ziemi, nierozerwalnym wielopokoleniowym związku z miejscem, o dziedzictwie, które zanurzone w wiejskiej przeszłości wkroczyło w miejską rzeczywistość z którą tworzy dzisiaj udany mariaż.
Film „Wsie Ursynowa. Introspekcje” to wejrzenie w przeszłość, przywołanie rodzinnych wspomnień, opowieść o teraźniejszości naznaczonej pamięcią przeszłości i przekazywaniem swojego wyjątkowego w skali nie tylko Warszawy dziedzictwa kolejnym pokoleniom.
Galeria
Partnerzy
Data rozpoczęcia:
10 września 2022
sobota
16:00
Data zakończenia:
10 września 2022
sobota
17:00
Kategorie wydarzenia:
Organizator
Nazwa: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Osoba kontaktowa: Małgorzata Jaszczołt
Telefon: 22 8277642
E-mail: malgorzata.jaszczolt@ethnomuseum.pl
Informacja o organizatorze:
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie jest najstarszą i największą placówką o profilu etnograficznym w Polsce. To przestrzeń, w której dorobek kultury światowej spotyka się z indywidualną wrażliwością, stając się inspiracją do odkrywania piękna tkwiącego w różnorodności.