fbpx

"Warszawa 1920" - wystawa plenerowa

Data rozpoczęcia:

1 września 2020

wtorek

13:00

Data zakończenia:

2 października 2020

piątek

12:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Wystawa przygotowana przez Archiwum Państwowe w Warszawie w 100. rocznicę bitwy warszawskiej.

Od 1 września do 02 października

Kapitulacja Niemiec i zakończenie pierwszej wojny światowej w 1918 r. oznaczały dla Polski odzyskanie niepodległości, ale też początek odbudowy państwa oraz konieczność ukształtowania w miarę bezpiecznych granic, co nie było łatwe ze względów politycznych, gospodarczych i społecznych. Odradzająca się Rzeczpospolita musiała wywalczyć sobie granice państwowe, bowiem państwa sąsiednie były jej wrogie, a ponadto zgłaszały roszczenia terytorialne do jej ziem. Traktat wersalski z 28 czerwca 1919 r., wprowadzający po pierwszej wojnie światowej nowy ład polityczny na świecie, uznał zachodnie granice Polski, jednakże nie rozstrzygnął kwestii jej granicy wschodniej. O tej miał zdecydować wynik wojny z Rosją, którą zapoczątkował atak wojsk bolszewickich na Wilno (4 stycznia 1919). Jednym z jej etapów była bitwa warszawska, znana jako „Cud nad Wisłą”, która stała się symbolem walki demokratycznej Europy z bolszewizmem.
Wystawa „Warszawa 1920” przypomina sytuację sprzed 100 lat. Pokazuje Warszawę wobec zagrożenia wojennego oraz wydarzenia rozgrywające się na froncie, na przedmościu warszawskim. Tworzy ją 21 plansz przybliżających takie tematy jak: „Warszawa w liczbach”, „Warszawa wobec zagrożenia”, „Armia ochotnicza”, „Propaganda polska”, „Propaganda bolszewicka”, „Bitwa o wszystko”, „Po bitwie”.

Data rozpoczęcia:

1 września 2020

wtorek

13:00

Data zakończenia:

2 października 2020

piątek

12:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

Warszawa, mury obronne Starego Miasta przy Barbakanie

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Archiwum Państwowe w Warszawie

Osoba kontaktowa: Violetta Urbaniak

Telefon: 698 755 763

E-mail: edukacja@warszawa.ap.gov.pl

WWW: https://www.warszawa.ap.gov.pl/strona-glowna

Informacja o organizatorze:

Archiwum Państwowe w Warszawie jest nieodłącznie związane z dziejami miasta oraz władz i instytucji miejskich. Wyrosło z dawnego średniowiecznego archiwum miejskiego. Swoim zakresem działania obejmuje część województwa mazowieckiego, łódzkiego i warmińsko-mazurskiego.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.