"Warszawa 1920" - wystawa plenerowa
Data rozpoczęcia:
1 września 2020
wtorek
13:00
Data zakończenia:
2 października 2020
piątek
12:00
Wystawa przygotowana przez Archiwum Państwowe w Warszawie w 100. rocznicę bitwy warszawskiej.
Od 1 września do 02 października
Kapitulacja Niemiec i zakończenie pierwszej wojny światowej w 1918 r. oznaczały dla Polski odzyskanie niepodległości, ale też początek odbudowy państwa oraz konieczność ukształtowania w miarę bezpiecznych granic, co nie było łatwe ze względów politycznych, gospodarczych i społecznych. Odradzająca się Rzeczpospolita musiała wywalczyć sobie granice państwowe, bowiem państwa sąsiednie były jej wrogie, a ponadto zgłaszały roszczenia terytorialne do jej ziem. Traktat wersalski z 28 czerwca 1919 r., wprowadzający po pierwszej wojnie światowej nowy ład polityczny na świecie, uznał zachodnie granice Polski, jednakże nie rozstrzygnął kwestii jej granicy wschodniej. O tej miał zdecydować wynik wojny z Rosją, którą zapoczątkował atak wojsk bolszewickich na Wilno (4 stycznia 1919). Jednym z jej etapów była bitwa warszawska, znana jako „Cud nad Wisłą”, która stała się symbolem walki demokratycznej Europy z bolszewizmem.
Wystawa „Warszawa 1920” przypomina sytuację sprzed 100 lat. Pokazuje Warszawę wobec zagrożenia wojennego oraz wydarzenia rozgrywające się na froncie, na przedmościu warszawskim. Tworzy ją 21 plansz przybliżających takie tematy jak: „Warszawa w liczbach”, „Warszawa wobec zagrożenia”, „Armia ochotnicza”, „Propaganda polska”, „Propaganda bolszewicka”, „Bitwa o wszystko”, „Po bitwie”.
Tagi:
Data rozpoczęcia:
1 września 2020
wtorek
13:00
Data zakończenia:
2 października 2020
piątek
12:00
Kategorie wydarzenia:
Organizator
Nazwa: Archiwum Państwowe w Warszawie
Osoba kontaktowa: Violetta Urbaniak
Telefon: 698 755 763
E-mail: edukacja@warszawa.ap.gov.pl
WWW: https://www.warszawa.ap.gov.pl/strona-glowna
Informacja o organizatorze:
Archiwum Państwowe w Warszawie jest nieodłącznie związane z dziejami miasta oraz władz i instytucji miejskich. Wyrosło z dawnego średniowiecznego archiwum miejskiego. Swoim zakresem działania obejmuje część województwa mazowieckiego, łódzkiego i warmińsko-mazurskiego.