fbpx

Wałbrzyskie dziedzictwo wyznań i religii - spacer historyczny

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

10:00

Data zakończenia:

10 września 2022

sobota

13:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Poznaj dzieje i architekturę chrześcijańskich świątyń śródmieścia Wałbrzycha. Dowiedz się, gdzie była synagoga, klasztor i szkoła katolicka oraz ewangelickie przedszkole. Odwiedź miejsce pewnego tajemniczego pochówku i cmentarzy, których już nie ma.

Społeczność Wałbrzycha tworzyli i nadal tworzą przedstawiciele różnych narodowości i religii. Do 1945 r. najliczniejszymi grupami wyznaniowymi byli ewangelicy i katolicy. Żyli z nimi po sąsiedzku staroluteranie i wyznawcy judaizmu. Świątynie i inne miejsca związane z działalnością tych wspólnot to dziedzictwo kulturowe, które łączy kolejne pokolenia wałbrzyszan w czasie i przestrzeni.
Doskonałą okazją, by to dziedzictwo zrozumieć jest spacer historyczny. Uczestnicy spaceru zwiedzą i poznają dzieje i architekturę kościołów katolickich, ewangelickich i staroluterańskiego (dziś polskokatolickiego) na terenie wałbrzyskiego śródmieścia. Odwiedzą miejsca, gdzie znajdowały się synagoga, klasztor, katolicka szkoła i ewangelickie przedszkole. Dowiedzą się o miejscu pewnego tajemniczego pochówku i cmentarzy wyznaniowych, których już nie ma. Liczba uczestników: 25 osób. Obowiązują wcześniejsze zapisy na podany adres mailowy.

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

10:00

Data zakończenia:

10 września 2022

sobota

13:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wycieczka / spacer

Lokalizacja:

Zbiórka uczestników na pl. Kościelnym przy Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Wałbrzychu. Możliwy dojazd we własnym zakresie autobusem miejskim linii 2 i C z przystanku opodal dworca kolejowego Wałbrzych Miasto do przystanku pl. Solidarności lub własnym transportem i parking na pl. Rycerskim.

woj. dolnośląskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Porcelany w Wałbrzychu

Osoba kontaktowa: Tomasz Nochowicz

Telefon: 74 664 60 31

E-mail: t.nochowicz@muzeum.walbrzych.pl

WWW: https://muzeum.walbrzych.pl

Informacja o organizatorze:

Muzeum Porcelany w Wałbrzychu eksponuje kolekcję ponad 10.000 porcelanowych obiektów pochodzących z manufaktur i fabryk z terenu Śląska i Europy wraz ze zbiorem polskiego malarstwa współczesnego oraz ceramiki polskiej z lat 50. i 60. XX w. Organizuje wystawy czasowe i zajęcia edukacyjne.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.