fbpx

W poszukiwaniu utraconego krajobrazu - śladami genius loci Gucina

Data rozpoczęcia:

16 września 2017

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W sobotę 16 września 2017 r., godz. 11.00, (teren historycznego założenia Gucin –Gaj. Zbiórka przy kościele św. Katarzyny ,Służew, ul. Fosa 17, 02-768 Warszawa. Czas trwania ok. 2,5 h.)zapraszamy na wycieczkę historyczno-przyrodniczą – sesję terenową do historycznego założenia dworsko-parkowego, położonego na skarpie Ursynowskiej pomiędzy kościołem Św. Katarzyny a Potokiem Służewskim pt. „W poszukiwaniu utraconego krajobrazu – śladami genius loci Gucina”, prowadzoną przez specjalistów historyków, architektów krajobrazu i przyrodników, którzy w Gucinie prowadzili badania. Gucin, założony przez Stanisława Kostkę i jego żonę Aleksandrę z Potockich w 1817 r. należał do majątków filialnych klucza wilanowskiego razem z Natolinem i Morysinem. Miejsce to wybrane zostało „dla uroczego położenia” przy skarpie wiślanej i potoku, a następnie było przez Potockich upiększane. Po śmierci Stanisława Kostki Potockiego staraniem jego żony założony został tu niezwykły Gaj – pomnik pamięci tego wielkiego patrioty, męża stanu i uczonego oraz jego brata Ignacego Potockiego. Najświatlejsi ludzie tamtej epoki posadzili tu drzewa-pomniki, których szum po wieki przypominać miał o wielkich ideach i dokonaniach braci Potockich ale też i kręgu ich współpracowników. Czy dziś odnajdziemy tu drzewa posadzone ręką Juliana Ursyna Niemcewicza, Stanisława Staszica, Michała Szuberta i wielu innych?

Uwagi:

Bardzo prosimy o zgłoszenie uczestnictwa w sesji terenowej do dnia 14 września br. drogą mailową na adres Sekretarz Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Botanicznego: warszawa@pbsociety.org.pl

W przygotowaniu jest wydawnictwo okolicznościowe nt. Gucina, które otrzymają uczestnicy sesji terenowej. Zalecamy też wygodne obuwie i ubiór umożliwiający przejście przez miejscami gęstą roślinność.

Data rozpoczęcia:

16 września 2017

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie, wycieczka / spacer

Lokalizacja:

Teren historycznego założenia Gucin –Gaj

woj. mazowieckie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Muzeum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
  • Polskie Towarzystwo Botaniczne Oddział Warszawski
  • Urząd Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy
  • Parafia św. Katarzyny w Warszawie

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.