fbpx

W OKUPOWANYM RADOMSKU

Data rozpoczęcia:

9 września 2017

sobota

Data zakończenia:

10 września 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Muzeum Regionalne im. S. Sankowskiego w Radomsku 9 września o godz. 12.00 zaprasza na wernisaż zmodernizowanej wystawy „W okupowanym Radomsku”. Jest to przypomnienie lat okupacji hitlerowskiej, jednego z najtragiczniejszych okresów w dziejach Radomska.

 

Na wystawie w budynku dawnego aresztu miejskiego zobaczymy m.in. fotografie Radomska z czasów II wojny światowej, eksponaty związane z okupacją niemiecką: umundurowanie i wyposażenie żołnierzy, pasiak obozowy, listy więźniów obozów koncentracyjnych, reprodukcje niemieckich ogłoszeń i zarządzeń a także fragmenty relacji i wspomnień radomszan.

 

Wystawa czynna w dniach 9-10 września w godz. 10.00 – 18.00.

 

O obiekcie:

Pierwsze informacje o działaniach radomszczańskiego aresztu pochodzą z początków XX w. W budynku znajduje się 6 sal. Przez cały okres funkcjonowania miejskiego więzienia były one wykorzystywane na cele. Areszt funkcjonował tu nieprzerwanie przez pierwszą połowę XX w. W czasie okupacji niemieckiej w latach 1939 – 1945 był przede wszystkim przeznaczony dla więźniów politycznych. Do spektakularnej akcji odbicia kilkudziesięciu aresztowanych doszło w nocy z 7 na 8 sierpnia 1943 r. Władze komunistyczne także wykorzystywały ten obiekt do przetrzymywania aresztowanych byłych członków Armii Krajowej i żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Żołnierze Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” akcję odbicia więźniów powtórzyli w nocy z 19 na 20 kwietnia 1946 r. Według niektórych przekazów, areszt był miejscem kaźni dla żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku przejęło areszt w 1985 r. Na początku lat 90. budynek przeszedł gruntowny remont. Dwie sale na piętrze udostępniono zwiedzającym w 2001 r., a cały budynek po kapitalnym remoncie w 2004 r.

 

Fot. Jakub Lesiński

 

 

Kontakt:

44 6835651
promocja@muzeum.radomsko.pl

Data rozpoczęcia:

9 września 2017

sobota

Data zakończenia:

10 września 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

Muzuem Regionalne im. S. Sankowskiego w Radomsku

woj. łódzkie

Organizator

Nazwa: Muzeum Regionalne im. S. Sankowskiego w Radomsku

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.