fbpx

Wycieczka piesza "W cieniu cerkiewnych sobót i kamiennych krzyży – Brusno"

Data rozpoczęcia:

11 września 2022

niedziela

12:00

Data zakończenia:

11 września 2022

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kotara tkana z pajęczyny i mgły historii odsłoni się dla Państwa na chwilę w niedzielę, 11 września 2022 r. Zakradniemy się za nią, aby przenieść się w czasie do dawnej kamieniarskiej enklawy, łączącej narodowości, kultury i rzemiosła.

Kotara tkana z pajęczyny i mgły historii odsłoni się dla Państwa na chwilę w niedzielę, 11 września 2022 r., w samo południe. Zakradniemy się za nią, aby przenieść się w czasie do dawnej kamieniarskiej enklawy, łączącej narodowości, kultury i rzemiosła. Stawimy się na wezwanie cerkiewnego dzwonu, by otoczyć się zapachem kadzidła, usłyszeć biały śpiew i szelest wstążek u świątecznych gorsetów, przysiąść w cieniu sobót bruśnieńskiej cerkwi, a później drzew rozpinających parasole kopuł nad kamiennymi nagrobkami. Dalej, wzdłuż Brusienki, szlak powiedzie nas do kaplicy, której patronuje święty Mikołaj, a las wokół wciąż szumi pieśni i szepce modlitwy związane z obrzędem święcenia wody. Ten sam nurt doprowadzi nas do jazu po dawnym młynie i do Polanki Horynieckiej, gdzie nasze spotkanie z kresowym dziedzictwem zakończymy wspólnym ogniskiem. Naszym przewodnikiem po drogach i bezdrożach Brusna Nowego i Starego będzie przewodnik beskidzki Renata Ferenc-Pupek.

1) Spotkanie uczestników pod cerkwią św. Paraskewy w Nowym Bruśnie (uczestnicy dojeżdżają własnym środkiem transportu) w dniu 11 września 2022 r. (niedziela) o godz.12.00. – zwiedzanie Zespołu Cerkiewnego.
2) Przejście piesze na cmentarz w Starym Bruśnie, następnie do kaplicy pw. św. Mikołaja oraz do jazu po starym młynie wodnym nad Brusienką. Wspólne ognisko w Gospodarstwie Agroturystycznym Polanka w Polance Horynieckiej.
3) Powrót pieszo do miejsca zbiórki. Długość trasy 10 km, czas trwania wycieczki około 5 godzin. Wymagane: wygodne obuwie, odzież przeciwdeszczowa/parasol, długie spodnie (część trasy przebiega terenem leśnym, z zakrzaczeniami).
4) Zapisy w Zespole Cerkiewnym w Radrużu: osobiście, telefonicznie: + 48 606-357-108 lub mailowo: radruz@muzeumkresow.eu, do dnia 09.09.2022 r. do godz.12.00 (liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń).

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

11 września 2022

niedziela

12:00

Data zakończenia:

11 września 2022

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wycieczka / spacer

Lokalizacja:

Zespół Cerkiewny w Nowym Bruśnie – Oddział Muzeum Kresów w Lubaczowie
Nowe Brusno 103, 37-620 Horyniec-Zdrój (początek i koniec pieszej wycieczki)

woj. podkarpackie

Organizator

Nazwa: Muzeum Kresów w Lubaczowie

Osoba kontaktowa: Renata Polczak

Telefon: 606357108

E-mail: radruz@muzeumkresow.eu

WWW: https://muzeumkresow.eu/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Kresów w Lubaczowie zachowuje i popularyzuje dziedzictwo Kresów dawnej Rzeczypospolitej. Aktywność na tym polu obejmuje tematykę historii, kultury i sztuki Kresów, w nawiązaniu do roli Lubaczowa, jako siedziby Archidiecezji Lwowskiej.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.