fbpx

VI Festiwal Tradycji i Folkloru w Domachowie

Data rozpoczęcia:

11 września 2016

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W niedzielę 11 września 2016 r. Gmina Krobia zaprasza na obchody Europejskich Dni Dziedzictwa  w ramach VI Festiwalu Tradycji i Folkloru w Domachowie.

 

W programie m.in.:

– Msza św. z biskupiańską oprawa w zabytkowym drewnianym kościele;

– Korowód mieszkańców w strojach ludowych przez wieś;

– Występy zespołów folklorystycznych z Biskupizny

– Widowisko „Śrendziny na biskupiźnie”

– Wystawa „Można zakochać sie w Domachowie”

– „Podróż na zaczarowanym dywanie” z baśniami przez kontynenty strefa dla dzieci i nie tylko …

– „GDZIE DUCH SPOTYKA SIE Z PRZESTRZENIA ŚWIĄTYNIE, ARCYDZIEŁA, POMNIKI” Europejskie Dni Dziedzictwa w Wielkopolsce – Zwiedzanie kościołów z przewodnikiem:

kościół p.w. Św. Michała Archanioła w Domachowie od 14.00 do 16.00 co pół godziny,

kościół p.w. św. Mikołaja w Krobi  – 17.00

kościół p.w. św. Idziego – 17.30;

 

Kościół św. Mikołaja w Krobi był ufundowany w 1350 r. Średniowieczna budowla spłonęła jednak w połowie XVIII w. W jej miejscu w latach 1757-67 wzniesiono nowy kościół w stylu barokowym. Wyróżnia go górująca nad miasteczkiem, pojedyncza wieża, u stóp której znajduje się główne wejście do świątyni. Z początku barokowy kościół św. Mikołaja był budowlą jednonawową. W XIX w. dobudowano do niego również nawy boczne. We wnętrzu świątyni można odnaleźć ciekawe renesansowe monstrancje, a także barokowe i rokokowe kielichy, portrety rodziny Pudliszkowskich i zabytkową tablicę nagrobną Baltazara Czackiego. Kościół został gruntownie odnowiony w latach pięćdziesiątych XX w. Wzbogacił się wówczas m.in. o zdobiące wnętrze polichromie autorstwa Józefa i Łucji Oźminów. W 1968 r. zawaliła się pęknięta wieża kościoła. Katastrofa nie uszkodziła reszty konstrukcji świątyni. Po kilku latach wieżę udało się odbudować. Została ostateczne poświęcona w 1986 r. Prace budowlane sfinansowano z datków parafian.

W Krobi warto też zwrócić uwagę na niewielki romański kościółek św. Idziego. Ta wzniesiona z ciosanego kamienia budowla ma jedną nawę i jest jedną z najstarszych murowanych budowli w Wielkopolsce. Pochodzi sprzed 1140 r.

Kościół p.w. św. Michała Archanioła w Domachowie wzniesiony w 1568 r. z fundacji biskupa poznańskiego Adama Konarskiego. W 1586 r. dobudowano kaplicę. Gruntownie remontowany w 1775 r., wybudowano wówczas nowa zakrystię. W 1930 r. przebudowany wg projektu Lucjana Michałowskiego. Przedłużono wówczas nawę w kierunku zachodnim, wzniesiono wieżę oraz dostawiono nawę boczną z kaplicą (na miejscu poprzedniej) Rokokowy ołtarz główny z 3 ćwierci XVIII w., z gotycką rzeźbą Pietà z ok. 1400 r. oraz obrazem Koronacji Marii z 3 ćwierci XVIII w. na zasuwie. Barokowy ołtarz boczny na ścianie nawy północnej z ok. 1700 r., z obrazem św. Michała Archanioła z ok. 1700 r. w polu środkowym. Ołtarz w kaplicy z 2 poł. XVIII w., z klasycystycznym obrazem św. Barbary z 1 poł. XIX w., w barokowej ramie z ok. 1700 r. Ambona z końca XVIII w. Chrzcielnica rokokowa z 2 poł. XVIII w.

 

Dojazd – kościół p.w. św. Michała Archanioła w Domachowie – parking przed kościołem, kościoły w Krobi – parking plac targowy ul. Kasztelańska

Data rozpoczęcia:

11 września 2016

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Kościoły w Krobi i Domachowie

woj. wielkopolskie

Organizator

Nazwa: Gmina Krobia, Rynek 1, 63-840 Krobia, Tel. 655711111, krobia@krobia.pl, www.krobia.pl

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.