VI Festiwal Tradycji i Folkloru w Domachowie
Data rozpoczęcia:
11 września 2016
niedziela
W niedzielę 11 września 2016 r. Gmina Krobia zaprasza na obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w ramach VI Festiwalu Tradycji i Folkloru w Domachowie.
W programie m.in.:
– Msza św. z biskupiańską oprawa w zabytkowym drewnianym kościele;
– Korowód mieszkańców w strojach ludowych przez wieś;
– Występy zespołów folklorystycznych z Biskupizny
– Widowisko „Śrendziny na biskupiźnie”
– Wystawa „Można zakochać sie w Domachowie”
– „Podróż na zaczarowanym dywanie” z baśniami przez kontynenty strefa dla dzieci i nie tylko …
– „GDZIE DUCH SPOTYKA SIE Z PRZESTRZENIA ŚWIĄTYNIE, ARCYDZIEŁA, POMNIKI” Europejskie Dni Dziedzictwa w Wielkopolsce – Zwiedzanie kościołów z przewodnikiem:
kościół p.w. Św. Michała Archanioła w Domachowie od 14.00 do 16.00 co pół godziny,
kościół p.w. św. Mikołaja w Krobi – 17.00
kościół p.w. św. Idziego – 17.30;
Kościół św. Mikołaja w Krobi był ufundowany w 1350 r. Średniowieczna budowla spłonęła jednak w połowie XVIII w. W jej miejscu w latach 1757-67 wzniesiono nowy kościół w stylu barokowym. Wyróżnia go górująca nad miasteczkiem, pojedyncza wieża, u stóp której znajduje się główne wejście do świątyni. Z początku barokowy kościół św. Mikołaja był budowlą jednonawową. W XIX w. dobudowano do niego również nawy boczne. We wnętrzu świątyni można odnaleźć ciekawe renesansowe monstrancje, a także barokowe i rokokowe kielichy, portrety rodziny Pudliszkowskich i zabytkową tablicę nagrobną Baltazara Czackiego. Kościół został gruntownie odnowiony w latach pięćdziesiątych XX w. Wzbogacił się wówczas m.in. o zdobiące wnętrze polichromie autorstwa Józefa i Łucji Oźminów. W 1968 r. zawaliła się pęknięta wieża kościoła. Katastrofa nie uszkodziła reszty konstrukcji świątyni. Po kilku latach wieżę udało się odbudować. Została ostateczne poświęcona w 1986 r. Prace budowlane sfinansowano z datków parafian.
W Krobi warto też zwrócić uwagę na niewielki romański kościółek św. Idziego. Ta wzniesiona z ciosanego kamienia budowla ma jedną nawę i jest jedną z najstarszych murowanych budowli w Wielkopolsce. Pochodzi sprzed 1140 r.
Kościół p.w. św. Michała Archanioła w Domachowie wzniesiony w 1568 r. z fundacji biskupa poznańskiego Adama Konarskiego. W 1586 r. dobudowano kaplicę. Gruntownie remontowany w 1775 r., wybudowano wówczas nowa zakrystię. W 1930 r. przebudowany wg projektu Lucjana Michałowskiego. Przedłużono wówczas nawę w kierunku zachodnim, wzniesiono wieżę oraz dostawiono nawę boczną z kaplicą (na miejscu poprzedniej) Rokokowy ołtarz główny z 3 ćwierci XVIII w., z gotycką rzeźbą Pietà z ok. 1400 r. oraz obrazem Koronacji Marii z 3 ćwierci XVIII w. na zasuwie. Barokowy ołtarz boczny na ścianie nawy północnej z ok. 1700 r., z obrazem św. Michała Archanioła z ok. 1700 r. w polu środkowym. Ołtarz w kaplicy z 2 poł. XVIII w., z klasycystycznym obrazem św. Barbary z 1 poł. XIX w., w barokowej ramie z ok. 1700 r. Ambona z końca XVIII w. Chrzcielnica rokokowa z 2 poł. XVIII w.
Dojazd – kościół p.w. św. Michała Archanioła w Domachowie – parking przed kościołem, kościoły w Krobi – parking plac targowy ul. Kasztelańska
Data rozpoczęcia:
11 września 2016
niedziela
Kategorie wydarzenia:
gawęda / opowieść, wystawa, festyn / biesiada, zwiedzanie, wycieczka / spacer
Organizator
Nazwa: Gmina Krobia, Rynek 1, 63-840 Krobia, Tel. 655711111, krobia@krobia.pl, www.krobia.pl