fbpx

U źródeł początków państwa polskiego i Kościoła w Polsce

Data rozpoczęcia:

13 września 2023

środa

09:00

Data zakończenia:

13 września 2023

środa

16:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Sięgając do źródeł początków państwa polskiego i Kościoła w Polsce pragniemy przybliżyć ich dzieje. 13.09.2023r udostępniamy dla uczniów gnieźnieńskich szkół podstawowych i średnich drzwi gnieźnieńskie oraz podziemia katedry gnieźnieńskiej.

Odlane z brązu w II poł. XII w. drzwi gnieźnieńskie, to jeden z najcenniejszych zabytków sztuki romańskiej w Polsce. Na osiemnastu kwaterach przedstawiono żywot św. Wojciecha – patrona Gniezna i głównego patrona Polski. Współcześnie są przechowywane w kruchcie południowej katedry, a niegdyś stanowiły najbardziej reprezentacyjne wejście przeznaczone dla monarchów i dostojników kościelnych. Drugim punktem, który chcemy przybliżać gnieźnieńskiej młodzieży są podziemia katedry gnieźnieńskiej. Tam zobaczymy skansen archeologiczny, a w nim pozostałości po najstarszych świątyniach chrześcijańskich, które stanęły na gnieźnieńskim Wzgórzu Lecha, w tym relikty rotundy z czasów Mieszka I oraz świątyni, w której koronowany został Bolesław Chrobry.
Naszym celem jest umożliwienie bezpłatnego zwiedzania powyższych zabytków uczniom gnieźnieńskich szkół podstawowych i średnich. Zwiedzanie w grupach maksymalnie 50-cio osobowych wraz z opiekunami, będzie możliwe po uprzedniej rezerwacji.

Data rozpoczęcia:

13 września 2023

środa

09:00

Data zakończenia:

13 września 2023

środa

16:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie, wycieczka / spacer

Lokalizacja:

Wzgórze Lecha, Gniezno

woj. wielkopolskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Osoba kontaktowa: Barbara Nowicka

Telefon: 785824153

E-mail: bnowicka@muzeumag.com

WWW: https://wzgorzelecha.pl/

Informacja o organizatorze:

Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, które jest spadkobiercą dawnego skarbca katedralnego gromadzącego najcenniejsze przedmioty materialne, które służyły sprawowaniu kultu Bożego.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.