fbpx

U mikstackiego św. Rocha -żywa tradycja odpustu z obrzędem błogosławieństwa zwierząt

Data rozpoczęcia:

16 września 2023

sobota

15:00

Data zakończenia:

16 września 2023

sobota

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Jest w Mikstacie, w niewielkim miasteczku w Południowej Wielkopolsce na Wzgórzu Cmentarnym zabytkowy, drewniany kościół pw. Świętego Rocha. To tu odbywają się od ponad trzystu lat uroczystości odpustowe połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt

Chcemy zaprosić do niezwykłego, ważnego dla mikstackiej społeczności miejsca do Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha . Tu od pokoleń odbiera szczególną cześć, Ten, który jak wierzymy i jak wynika z przekazów naszych przodków uratował mieszkańców z czasie epidemii cholery. O historii pobudowania kościoła na Cmentarnym Wzgórzu i legendach związanych z genezą pobudowania kościoła właśnie w tym miejscu opowie Kustosz tego miejsca ks. Kan. Krzysztof Ordziniak. Zatrzyma się także nad postacią św. Rocha, którego obraz znajduje się w ołtarzu głównym. W naszych kościołach znajdują się obrazy różnych świętych patronów, czasami nie wiemy kogo one przedstawiają , dlatego rodzice dzieci uczestniczących w spotkaniach Szkoły Świętego Rocha opowiedzą o świętych z mikstackiego sanktuarium. Są wśród nich: św. Jan Paweł II, św. Izydor Oracz, św. Rozalia, św. Maria Magdalena, św. Agata, św. Wojciech , św. Stanisław, św. Antoni, św. Łazarz, św. Marta, św. Maria, św. Mikołaj, św. Jadwiga. Będzie się można dowiedzieć jakie są atrybuty tych świętych, o ich patronacie. Nie zabraknie ciekawostek i przysłów związanych z tymi świętymi. W związku z tym, że nierozerwalnie związany jest z tym miejscem obrzęd błogosławieństwa zwierząt, ten odbył się 16 sierpnia, pragniemy podczas spotkana u mikstackiego św. Rocha zaprezentować zrealizowane przez TV Poznań w 1993 roku nagranie „Ku Wzgórzu”. Będzie to sentymentalny powrót do odpustu sprzed lat… Dla najmłodszych będzie to okazja, by zobaczyli jakie zmiany zaszły w uroczystościach odpustowych, a oczywiście zaszły, bo to odpust ku czci św. Rocha to naprawdę żywa tradycja. W czasie spotkania będzie możliwość obejrzenia wystawy prac uczestników spotkań w Szkole św. Rocha. Będzie można zobaczyć m.in. prace na temat: Atrybuty św. Rocha, Ilustracje do legend o genezie pobudowania kościoła pw. św. Rocha w Mikstacie, Obrzęd błogosławieństwa zwierząt w oczach dzieci i najnowsze prace Dzień odpustu w mojej rodzinie. Zapraszamy i czekamy 16 września. To naprawdę doskonała okazja, by bliżej poznać mikstackie sanktuarium i związane z nim tradycje … i oczywiście prace najmłodszego pokolenia dziedziców.

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

16 września 2023

sobota

15:00

Data zakończenia:

16 września 2023

sobota

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

gawęda / opowieść, wystawa, zwiedzanie

Lokalizacja:

Diecezjalne Sanktuarium Świętego Rocha ul. Cmentarna
63-510 Mikstat

woj. wielkopolskie

Organizator

Nazwa: Szkoła Świętego Rocha -Diecezjalne Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie

Osoba kontaktowa: Małgorzata Strzelec

Telefon: 693 07 27 63

E-mail: m-strzelec@o2.pl

Informacja o organizatorze:

Przy Diecezjalnym Sanktuarium św. Rocha od dwunastu lat działa Szkoła św. Rocha, do której młodych pragnących poznawać historie tego miejsca i naszej małej Ojczyzny zaprosił kustosz miejsca, ks. kan. Krzysztof Ordziniak. W organizację przedsięwzięcia zaangażowali się rodzice uczestników spotkań.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.