fbpx

TYKOCIŃSKIE TAŁESY – DZIEDZICTWO WEŁNIANEGO SZLAKU

Data rozpoczęcia:

14 września 2019

sobota

14:00

Data zakończenia:

14 września 2019

sobota

15:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Muzeum w Tykocinie zaprasza do Wielkiej Synagogi 14 września 2019 r. o godz. 14:00 na wykład oraz prezentację pt. „Tykocińskie tałesy ­– dziedzictwo wełnianego szlaku” organizowaną w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

Od połowy XIX wieku do wybuchu I wojny światowej rejon Białegostoku znany był z produkcji wyrobów wełnianych, które trafiały głównie na rynek Imperium Rosyjskiego. Położenie na styku guberni grodzieńskiej i Królestwa Polskiego sprzyjało rozwojowi produkcji i handlu produktami wełnianymi. Na mniejszą skalę, lecz nie bez pewnej sławy również Tykocin dał się poznać jako miejsce, w którym przetwarzano wełnę. Specyficznym wyrobem tykocińskich rzemieślników były tałesy – tradycyjne żydowskie szale modlitewne. Wykład przybliży słuchaczom kwestie dotyczące zarówno handlu wyrobami wełnianymi w rejonie Białostockim jak i niuanse produkcji i symboliki tykocińskich tałesów.

Data rozpoczęcia:

14 września 2019

sobota

14:00

Data zakończenia:

14 września 2019

sobota

15:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wykład / prelekcja

Lokalizacja:

Wielka Synagoga w Tykocinie ul. Kozia 2

woj. podlaskie

Organizator

Nazwa: Muzeum w Tykocinie

Osoba kontaktowa: Biuro Muzeum w Tykocinie

Telefon: 509 336 597

E-mail: synagoga@muzeum.bialystok.pl

WWW: http://muzeum.bialystok.pl/muzeum-w-tykocinie/

Informacja o organizatorze:

Muzeum w Tykocinie – Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku – mieszczące się we wnętrzach Wielkiej Synagogi z 1642 i Domu Talmudycznego. Muzeum gromadzi i przechowuje pamiątki bogatej historii Tykocina, w tym szczególnie zabytki kultury żydowskiej, która rozwijała się tutaj od 1522 roku.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.