fbpx

Trochę odwagi i świeże formy

Data rozpoczęcia:

14 września 2019

sobota

12:30

Data zakończenia:

14 września 2019

sobota

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Rodzinne warsztaty plastyczne mające na celu uwolnienie wyobraźni oraz zintegrowanie w twórczym działaniu różnych grup wiekowych.

W ramach rodzinnych warsztatów zapraszamy Państwa na artystyczny duet: wykład, podczas którego poznamy artystów zmieniających oblicze sztuki dwudziestolecia międzywojennego, połączony z akcją happeningową „W wielkim mieście – sztuka niepodległej”. Zajęcia skierowane są do wszystkich tych, którzy chcą poznać sztukę nie tylko w teorii. Podczas warsztatów wspólnie stworzymy na foliach przeźroczystych obraz współczesnego miasta, bazując na doświadczeniach twórców awangardowych.
Wśród przedstawicieli futuryzmu, ekspresjonizmu, kubizmu, dadaizmu, surrealizmu, fowizmu, konstruktywizm…. awangarda znalazła swoich obrońców. Na stałe zmieniała oblicze życia artystycznego poszczególnych rejonów Europy, nie rezygnując z konsekwentnej ekspansji. Drażniąc, nie przechodziła obojętnie. Nie schlebiała gustom, nie odzwierciedlała rzeczywistości. Próbowała zmieniać przyzwyczajenia. Przebudowywała hierarchię wartości, degradowała społeczną pozycję artysty. Wreszcie uruchomiła maszynę deformującą rzeczywistość, zbliżając się tym samym w kierunku abstrakcji. Irracjonalne wizje, syntetyczne formy, abstrakcyjne barwy, odrealnione kształty, zacięta walki groteski z patosem – oto narzędzia awangardowych twórców, którzy strącali z piedestałów powagę tradycji.

Data rozpoczęcia:

14 września 2019

sobota

12:30

Data zakończenia:

14 września 2019

sobota

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
plac Jana III Sobieskiego 2
41-902 Bytom

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Osoba kontaktowa: Anna Rak

Telefon: 604 203 533

E-mail: annarak@muzeum.bytom.pl

WWW: http://muzeum.bytom.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Górnośląskie, którego początki sięgają 1910 roku, od ponad stu lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz dzieła sztuki. Zbiory poszczególnych działów należą do najliczniejszych nie tylko na Śląsku, ale i w kraju.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.