fbpx

Tradycje zawodów

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

10:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Spotkanie z przedstawicielami tradycyjnych zawodów – bartnik, hafciarka, dziewiarka, garncarz, prządka. Krótkie prelekcje podczas których możliwe będzie podjęcie pracy na tradycyjnych narzędziach.

TRADYCJE ZAWODÓW
1. Prządka- tradycja przędzenia na kołowrotku i wrzecionie.
Stanowisko na stanie posiadać będzie kołowrotki, wrzeciona, gręple ręczne, oraz gręplarkę bębnową. Na stanowisku będzie można spróbować swoich sił w rzemiośle przędzenia ręcznego zarówno na kołowrotku jak na wrzecionie. Prowadzone będą pogadanki opowiadające o historii ręcznego przędzenia włókien odzwierzęcych i roślinnych, ich przeznaczenia i ekologicznego aspektu wytwarzania podobnych przędz oraz wykorzystania ich w przemyśle tekstylnym.

2. Bartnik- tradycja ręcznego dziania barci.
Stanowisko na stanie posiadać będzie tradycyjne narzędzia niezbędne do wykonania kłody bartnej, samą kłodę wykonaną metodą rzemieślniczą, oraz liczne tablice informacyjne. Odwiedzający punkt będą mogli spróbować dziania barci, posłuchać o historii bartnictwa na terenach Prus, oraz obecnych działaniach podejmowanych w ramiach pszczelarstwa leśnego.
prowadzący: Pudło Bartosz- przedstawiciel stowarzyszenia „4b”

3. Tkacz- tradycja ręcznego wykonywania materiału tekstylnego
Stanowisko na stanie posiadać będzie ramki do samodzielnego wykonania tkaniny płóciennym typem splotu. Na już osnutej ramce uczestnik będzie miał szanse samodzielnie dobrać typ materiałów i kolorów jakie zastosuje w swojej pracy. Chętni do zapoznania się z rzemiosłem tkackim w praktyce dowiedzą się również o jego historii na przestrzeni wieków, typów wykorzystywanego materiału do tworzenia tekstyliów, oraz form stosowanych krosien i ich ewolucji.

4. Dziewiarka- tradycja wykonywania użytkowych elementów zdobniczych na szydełku
Stanowisko na stanie posiadać będzie szydełka oraz bawełniane kordonki, którymi uczestnik pod okiem doświadczonej dziewiarki będzie mógł zapoznać się z podstawowymi splotami. Przyswojenie ich pozwoli na dalsze, samodzielne już prace i kultywowanie tradycji dziewiarskich. Prowadzący przybliży uczestnikom formy tradycyjne takie jak obrzeża koronkowe bieżników, mankietów, kołnierzyków, obrusy, chusty i narzuty.

5. Hafciarka- tradycja powiślańskiego haftu białego
Na stanowisku oglądać można będzie wykonane przez twórcę ludowego przykłady haftu powiślańskiego. Wyczerpujące pogadanki przybliżą uczestnikom symbolikę i zastosowanie wzorów na części ubioru i bielizny. Chętni w sposób praktyczny będą mogli zapoznać się ze sposobem haftu wykonując na miejscu zaproponowany pojedynczy wzór.
Prowadzący: Twórca Ludowy Katarzyna Magierowska

Tagi:

aktywne

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

10:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

warsztaty

Lokalizacja:

Zamek w Kwidzynie
ul.Katedralna 1
82-500 Kwidzyn

woj. pomorskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Zamkowe w Malborku- Oddział w Kwidzynie

Osoba kontaktowa: Łomnicka Karolina

Telefon: 55 646 37 95

E-mail: k.lomnicka@zamek.malbork.pl

WWW: http://zamek.kwidzyn.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Zamkowe w Malborku- Oddział w Kwidzynie

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.