fbpx

Tradycje winiarskie Brzegu i Ziemi Brzeskiej

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

12:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zapraszamy na warsztaty związane z wielosetletnią tradycją uprawy winorośli w Brzegu i na ziemi brzeskiej. Program obejmuje zwiedzanie winnicy prowadzonej wg dawnych metod formowania winorośli, a także tłoczenie i degustacja soku (moszczu) winnego.

Wydarzenie nawiązuje do wielosetletniej tradycji winiarskiej Brzegu i Ziemi Brzeskiej trwających od XIV w. do XIX w. W programie przewidziane jest zwiedzanie winnicy historycznej, gdzie krzewy winorośli prowadzone są wg dawnych metod formowania winorośli. Spacer po uprawie połączony będzie z prelekcją nt. historii winiarstwa brzeskiego, a dodatkowo uczestnicy otrzymają opracowania opisujące nasze nadodrzańskie tradycje winiarskie, a także przedstawiające sztandarową odmianę Nadodrza i wpływ czeskich Luksemburgów na śląskie winiarstwo. Na koniec każdy z uczestników będzie miał okazję degustacji świeżo tłoczonego moszczu (soku winogronowego) z gron zerwanych w ekologicznej winnicy. Tłoczenie odbywać się będzie przy użyciu dawnej prasy winiarskiej.
Serdecznie zapraszamy!

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

12:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

warsztaty

Lokalizacja:

Oldrzyszowice 94, 49-340 Lewin Brzeski, powiat Brzeg

woj. opolskie

Organizator

Nazwa: Stowarzyszenie „W ogrodzie Viadrusa”

Osoba kontaktowa: Michał Przybylski

Telefon: 503024519

E-mail: wogrodzieviadrusa@gmail.com

WWW: https://wogrodzieviadrusa.pl/

Informacja o organizatorze:

Stowarzyszenie “W ogrodzie Viadrusa” działa jako organizacja ekologiczna i regionalna. Zajmujemy się odtwarzaniem dawnych tradycji, w tym sadowniczych- uprawa winorośli i starych odmian drzew oraz krzewów owocowych w uprawie ekologicznej. Prowadzimy warsztaty i zajęcia edukacyjne.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.