fbpx

"Tkackie tradycje od pokoleń między Kwisą a Nysą" - wystawa, warsztaty międzypokoleniowe

Data rozpoczęcia:

15 września 2023

piątek

15:00

Data zakończenia:

15 września 2023

piątek

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zapraszamy na warsztaty różnych technik pracy z bogatego tkackiego świata, m.in. szycia woreczków na maszynie, prostych plecionek, pomponików, haftu i itp. Warsztatom towarzyszy wystawa przybliżająca tradycje tkackie naszego regionu.

Rejon Sudetów i Pogórza Sudeckiego słynie z tradycji tkackich. Od dawien dawna tutejsi mieszkańcy zajmowali się pozyskiwaniem włókien i produkcją tkanin. Wśród surowców niepodzielnie królował len. Tkaninę lnianą pozyskiwano dzięki wszystkim etapom – od siania, dbania o plony, zbiory, złożony, wielomiesięczny proces pozyskiwania lnianej czesanki, aż po uzyskiwanie przędzy i wreszcie tkanie. Tkactwo stało się jednym z głównych źródeł utrzymania tutejszej ludności. W porze letniej spędzano czas głównie na pracach polowych, a od jesieni do wiosny do chat wstawiano krosna i tkano. Nawet budowę lokalnych domów mieszkalnych przystosowano do prac tkackich. Tak zwane „domy przysłupowe”, skonstruowane tak, by znosić drgania krosien, wyróżniają do dziś nasz region. Z czasem produkcja chałupnicza przekształciła się w przemysłową, a po pewnym czasie wygasła. Jej ślady można jeszcze dostrzec w pustostanach dawnych zakładów oraz w miejscowym nazewnictwie dzielnic, ulic, a także klubów sportowych (np. „Włókniarz Mirsk”).

Zapraszamy do Szkoły Podstawowej nr 1 w Gryfowie Śląskim, gdzie pracownicy wraz z Radą Rodziców przygotowali warsztaty dla osób w każdym wieku. Na warsztatach będzie można spróbować różnych technik pracy z bogatego tkackiego świata, m.in. szycia woreczków na maszynie, prostych plecionek, pomponików, projektowania wzorów na ubraniach, haftu i itp. Warsztatom towarzyszyć będzie wystawa przybliżająca tradycje tkackie naszego regionu.

Wiedza i umiejętności plecenia, tkania, szycia, szydełkowania, haftowania, cerowania stanowią niekwestionowaną spuściznę i dziedzictwo wielu pokoleń. W dzisiejszych czasach umiejętności te stopniowo zanikają i tracą swoje znaczenie. Dlatego też partnerem naszego wydarzenia jest Klub Seniora w Gryfowie Śląskim. Seniorzy będą nas wspierać swoją wiedzą i doświadczeniem. Będą też pomagać przy stanowiskach z maszynami do szycia. Wielu z nich to byli pracownicy Gryfowskich Zakładów Przemysłu Odzieżowego GRYFEX. Wierzymy, że nasze warsztaty pozwolą zdobyć nową wiedzę i umiejętności w przyjaznej, twórczej atmosferze.

Partnerzy

Klub Seniora w Gryfowie Śląskim

Data rozpoczęcia:

15 września 2023

piątek

15:00

Data zakończenia:

15 września 2023

piątek

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa, warsztaty, zajęcia edukacyjne

Lokalizacja:

ul. Uczniowska 17, 59-620 Gryfów Śląski
w pobliżu skrzyżowania ul. Uczniowskiej z drogą krajową nr 30

woj. dolnośląskie

Organizator

Nazwa: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bohaterów Łuzyckiej Brygady Wojsk Ochrony Pogranicza w Gryfowie Śląskim

Osoba kontaktowa: Natalia Łój

Telefon: 605 273 917

E-mail: ndasal@tlen.pl

WWW: https://spgryfow.edupage.org/

Informacja o organizatorze:

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bohaterów Łużyckiej Brygady Wojsk Ochrony Pogranicza w Gryfowie Śląskim, w partnerstwie z Radą Rodziców i Gryfowskim Klubem Seniora, będą organizatorem wydarzenia w ramach EDD po raz pierwszy.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.