fbpx

Tańce Blisko Ziemi

Data rozpoczęcia:

30 września 2023

sobota

17:00

Data zakończenia:

30 września 2023

sobota

23:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

„Tańce blisko ziemi” – potańcówka wiejska w Głogowej odbędzie się 30 września na placu w centrum wsi, tuż obok sali wiejskiej. Na bezpłatną zabawę zapraszamy wszystkich mieszkańców i przyjezdnych.

Na bezpłatną zabawę zapraszamy wszystkich mieszkańców Głogowy i okolicznych wsi, chętnych gości z gminy Raszków, z powiatu ostrowskiego i przyjezdnych tancerzy z dalszych miejsc. Głogowa jest dobrym miejscem na zorganizowanie zabawy tradycyjnej, gdyż działa tu od lat zespół ludowy „Głogowianie” współpracujący z kapelami z regionu. Tu urodził się i żył znakomity skrzypek wiejski Władysław Nadobny. W sąsiedniej wsi Skrzebowa działa zespół „Swojacy” oraz młoda kapela dudziarska. Do wiejskiej zabawy zagrają: Kapela z Kociny, Kapela Dudziarska „Swojacy”, Kapela Dudziarska „Snutki” i Kapela „Tursko”. Wskrzesimy tradycyjne melodie oraz tańce i zabawy wielkopolskie: chodzone, wiwaty, oberki, tyrolinki… Zapraszają Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu oraz Zespół „Głogowianie”.

W programie: warsztaty tańca tradycyjnego i potańcówka wiejska, chodzone, wiwaty, polki, oberki, walcerki.
Zagrają do tańca:
Kapela z Kociny
Kapela Dudziarska „Swojacy” z Moszczanki i Skrzebowej
Kapela Dudziarska „Snutki” z Potarzycy
Kapela ludowa „Tursko”

Poprowadzą warsztaty i zatańczą z nami: Zespół Tańca Ludowego „Głogowianie” oraz Anna Rospondek i Anna Gałczyńska z grupy Tańce Blisko Ziemi.

Tańce Blisko Ziemi w Głogowej odbędą się z udziałem czterech kapel ludowych: Kapeli z Kociny – inicjującej od wielu lat potańcówki w regionie, lokalnej młodzieżowej Kapeli Dudziarskiej „Swojacy” z Moszczanki, młodzieżowej Kapeli Dudziarskiej „Snutki” z Potarzycy k. Jarocina oraz Kapeli Ludowej „Tursko” spod Pleszewa, która od kilku lat współpracuje z gospodarzem spotkania – Zespołem „Głogowianie”. Każda z tych grup występuje, gra i tańczy w swoich własnych, inspirowanych autentycznymi, odświętnych strojach ludowych. Bogactwo tych ubiorów, pochodzących z różnych stron powiatu ostrowskiego oraz regionu Kaliskie, świadczy o dużej świadomości artystów oraz potrzebie popularyzacji kultury wiejskiej także poprzez strój i wygląd.

Podczas Tańców Blisko Ziemi w Głogowej planowany jest repertuar z regionu Kaliskie, szczególnie melodie taneczne grywane na zabawach i weselach w południowej części Wielkopolski, w powiecie ostrowskim i pleszewskim. Będą to melodie i tańczone do nich: chodzone, wiwaty, oberki, walcerki, tyrolinki i polki. Dużym znaczeniem będzie miało zaprezentowanie przez kapele melodii głogowskiego muzykanta Władysława Nadobnego (zm. w 1988 roku), laureata Baszty na Festiwalu w Kazimierzu Dolnym. Dzięki badaniom i poszukiwaniom w ostatnich latach udało się odzyskać wiele nagrań z muzyką tego świetnego muzykanta, a granie tych utworów w miejscu jego życia będzie żywym przykładem na możliwość przekazu bogactwa tradycji muzycznych dla lokalnej społeczności i zaszczepienia w tożsamości głogowian. Regionalne tańce będą pokazywane i uczone przez członków zespołu „Głogowianie”. W programie Potańcówki pojawią się także pieśni i przyśpiewki ostrowskie i pleszewskie, śpiewane przez Kapelę z Kociny oraz przez „Głogowian”. Potańcówka będzie prowadzona przez Kapelę z Kociny, z zachowaniem lokalnej gwary i tradycji.

Koło Gospodyń Wiejskich „Głogowa” zaprasza na Święto Pieczonego Ziemniaka.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w programie Potańcówki Wiejskie.

Organizator: Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.
Partner: Zespół Tańca Ludowego Głogowianie

Data rozpoczęcia:

30 września 2023

sobota

17:00

Data zakończenia:

30 września 2023

sobota

23:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

festyn / biesiada

Lokalizacja:

plac przy sali wiejskiej /OSP w Głogowej 18A, 63-440 Raszków

woj. wielkopolskie

Organizator

Nazwa: Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu

Osoba kontaktowa: Anna Gałczyńska

Telefon: 62 7652545

E-mail: a.galczynska@ckis.kalisz.pl

WWW: https://www.ckis.kalisz.pl

Informacja o organizatorze:

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu jest instytucją kultury o 40-letniej tradycji działalności kulturalnej w regionie. W latach 1975-1998 pełniło funkcje instytucji wojewódzkiej, obecnie CKiS w Kaliszu ma status Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.