fbpx

Tajemnice kamieni

Data rozpoczęcia:

8 września 2019

niedziela

12:00

Data zakończenia:

8 września 2019

niedziela

13:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Specjalnie przygotowana wycieczka po ruinach najstarszego murowanego zamku na Śląsku, połączona z barwną opowieścią o jego historii, odkryje tajemnice i znaczenie kamiennych detali złożonych w zamkowym lapidarium. Romańskie i gotyckie elementy dawnego wystroju zamku zdradzą swoją historię!

Zamek Wleń (Lenno) jest najstarszym murowanym zamkiem na Śląsku. Według ostatnich badań jego budowę rozpoczął książę Bolesław Wysoki już w latach 60. XII wieku. Wiele lat badań i prowadzonych równolegle prac zabezpieczających na zamku przyniosło odkrycie licznych kamiennych detali (m.in. fragmentów dawnych drzwi, okien, historycznych posadzek), które w wyniku akcji wolontariuszy zostały wydobyte z gruzu i złożone w 2017 r. we wnętrzu zamkowej kaplicy.
Specjalnie przygotowany spacer po zamku i wykład będą wyjątkową okazją do zwiedzenia zamku pod kątem poznania historii kamiennych detali, z których wiele ma 700, a nawet 800 lat. Większość z nich po raz pierwszy zostanie pokazana publicznie wraz z omówieniem ich dawnej funkcji i wskazaniem miejsca, w którym pierwotnie się znajdowały.
Na potrzeby wydarzenia przygotowany zostanie specjalny miniprzewodnik i quiz!

Partnerzy

Stowarzyszenie „Gildia Przewodników Sudeckich”

Konsorcjum „Warownia”

Data rozpoczęcia:

8 września 2019

niedziela

12:00

Data zakończenia:

8 września 2019

niedziela

13:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Ruiny Zamku Wleń (Lenno)
Łupki, Gmina Wleń

woj. dolnośląskie

Organizator

Nazwa: Stowarzyszenie „Wieża Książęca w Siedlęcinie”

Osoba kontaktowa: Przemysław Nocuń

Telefon: 601 314 755

E-mail: p.nocun@zameklenno.pl

WWW: https://zameklenno.pl

Informacja o organizatorze:

Stowarzyszenie „Wieża Książęca w Siedlęcinie” jest współgospodarzem Zamku Wleń (Lenno). Wraz ze Stowarzyszeniem „Gildia Przewodników Sudeckich” tworzy konsorcjum „Warownia”, które udostępnia zamek turystom, opowiada o jego historii oraz organizuje liczne wydarzenia edukacyjne i kulturalne.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.