fbpx

Sztuka Ebru - malowanie na wodzie

Data rozpoczęcia:

16 września 2017

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Sztuka Ebru to bardzo stara bo licząca kilkaset lat, metoda tradycyjnego malarstwa na wodzie. Technika ta polega na odpowiednim nakładaniu farb na powierzchnię wody.

Farby przygotowuje się w specjalnym naczyniu mieszając z substancją zagęszczającą, tak że pływają po wodzie. Następnie gotowy wzór, który tworzy się na powierzchni i przypomina swoim wyglądem deseń marmuru, przenosi się na papier (stąd nazwa w języku polskim: sztuka marmurkowania).

Wszystkie składniki wykorzystywane przy tworzeniu są całkowicie naturalne, dzięki czemu obrazy Ebru zachowują swoją trwałość i intensywność kolorów przez wiele lat.

Technika ta prawdopodobnie powstała w XIII wieku na obszarze Turkiestanu (obszar Azji Środkowej), a stamtąd powędrowała Szlakiem Jedwabnym do Indii, Persji i dalej Anatolii (dzisiejszej Turcji). Pod nazwą turecki papier przedostała się również do Europy.

Dzień otwarty w Instytucie Yunus Emre 16 września 2017 – sobota, 11.00-16.00

Pokaz i warsztaty sztuki ebru (malowania na wodzie), pokazowe lekcje języka tureckiego, wystawa zdjęć z Turcji, pokaz parzenia herbaty, degustacja kawy i herbaty po turecku, pokazy filmów tureckich

Data rozpoczęcia:

16 września 2017

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Instytut Yunus Emre Centrum Kultury Tureckiej

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Instytut Yunus Emre Centrum Kultury Tureckiej

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.