fbpx

Szlakiem zabytków i przyrody

Data rozpoczęcia:

24 września 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W niedzielę 17 września o godz. 14.00 zapraszamy do udziału w rajdzie rowerowym pod hasłem Szlakiem zabytków i przyrody, podczas którego przejedziemy przez wieś do uroczyska leśnego zwanego „Siedem Źródeł”.

Wojciechów to wieś, która jako osada handlowa wykształciła się na skrzyżowaniu ważnych, europejskich szlaków handlowych: starożytnego szlaku „bursztynowego” wiodącego od Moraw nad Bałtyk i „królewskiego” prowadzącego z Wrocławia do Krakowa i dalej nad Morze Czarne. Co ma wspólnego z dziedzictwem kulturowy – zabytkowym, a to iż w sama nazwa Wojciechów wywodzi się od św. Wojciecha, który przywędrował do nasz Czech i głosił Słowo Boże. Tradycję ową upamiętnia figura św. Wojciecha postawiona w rocznicę milenium jego męczeńskiej śmierci w roku 1997. W latach 1945 – 1948 istniały tu obozy pracy.

Uroczysko leśne „Siedem Źródeł”, powstało jak głosi legenda podczas budowy kościółka św. Anny w Oleśnie. Jest to miejsce skąd wypływa siedem źródeł i tworzy zalew i rzekę, która zasila staw w ośrodku rekreacyjnym w sąsiedniej miejscowości Starym Oleśnie. To również doskonały terenem rekreacyjnym dla przyjezdnych. Siedem wypływów przypomina o siedmiu sakramentach świętych, a woda czerpana ze źródła uzdrawia duszę i ciało w dniu odpustu. W obrębie uroczyska posadzony jest Dąb Papieski. W dniu 28 kwietnia 2004 r. został poświęcony przez Ojca Świętego Jana Pawła II, a posadziło go 25 kwietnia 2006 r. przez Nadleśnictwo Olesno. Serdecznie zapraszamy!

 

Organizator:

 

Sołectwo Wojciechów, sołtys Wojciechowa – Edeltrauda Zug

46-300 Olesno, ul. Pieloka 21

Data rozpoczęcia:

24 września 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie, wycieczka / spacer

Lokalizacja:

Sołectwo Wojciechów

woj. opolskie

Organizator

Nazwa: Sołectwo Wojciechów

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.