fbpx

SZLAKI. SIECI. POŁĄCZENIA Z KULTURĄ LUDOWĄ

Data rozpoczęcia:

14 września 2024

sobota

13:00

Data zakończenia:

14 września 2024

sobota

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Organizowana przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi wystawa, będzie prezentować wyniki prac stypendystów programów „Mistrz – Uczeń” oraz „Stypendium dla Twórców ludowych”, zrealizowanych przez NIKIDW w roku 2023.

Obydwie inicjatywy mają na celu wsparcie twórców ludowych, artystów, rękodzielników, rzemieślników, nie tylko w indywidualnej pracy twórczej, ale także w przekazie pokoleniowym posiadanej przez nich wiedzy i umiejętności. Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa można będzie obejrzeć namacalne efekty ich całorocznej pracy, w postaci zarówno przedmiotów materialnych, jak i utworów muzycznych i kroków tanecznych. Możliwe będzie również poznanie samych twórców.

 

Wystawa pokaże jakimi szlakami wędruje przekaz tradycyjnych umiejętności – zarówno w przestrzeni jak i w czasie. Dowiemy się, jak wyglądają generacyjne sieci powiązań w społecznościach lokalnych i przekaz międzypokoleniowy, który był kiedyś podstawą formą transferu we wszystkich dziedzinach życia. Młodsi przejmowali od starszych nie tylko konkretne umiejętności, ale także wzorce, normy, zachowania obyczajowe, sposoby uczestnictwa we własnej kulturze, związane ze zwyczajami i rytuałami. Na wsi uczyli się jak gospodarzyć, pracować na roli i hodować zwierzęta. Młode dziewczyny uczyły się od matek gotowania, przędzenia, tkania. Kolejne pokolenia naturalnie „dziedziczyły” to, czym zajmowali się ich rodzice.

 

Do udziału w wydarzeniu zaprosimy twórców z różnych pokoleń. Dowiemy się, jakie są połączenia między nimi, jakie drogi przebyli, by dziś w XXI wieku, móc tworzyć tak, jak dawniej robili to ich przodkowie. Podczas wydarzenia będzie można porozmawiać z zaproszonymi twórcami o ich pracy artystycznej, rękodziele czy rzemiośle, podążyć ich szlakami. Będzie też można dać się złapać w sieci ludowej twórczości i włączyć w warsztaty rękodzielnicze dla uczestników wydarzenia. Na scenie wystąpią wielopokoleniowe zespoły muzyczne, które pokażą jak muzyka łączy ludzi. O strawę dla ciała zadbają Koła Gospodyń Wiejskich. One również tworzą dziś wielobarwną sieć swoich organizacji, dzięki której poszczególnym społecznościom łatwiej jest dbać o swoją tradycję i tożsamość.

 

EDD i ich tegoroczna tematyka stanowi również doskonałą okazję do zaprezentowania nowego portalu NIKiDW dziedzictwowsipolskiej.pl. To również przykład usieciowienia i tematycznego połączenia Atrakcji i Wydarzeń związanych kulturą ludową i dziedzictwem Wsi. Portal prezentuje je w atrakcyjnej formie mapowej, ułatwiającej dotarcie do nich wszystkim zainteresowanym. Stanowi też szerokie kompendium wiedzy o różnorodności i bogactwie etnograficznym regionów i grup.

 

Zachęcamy zatem do podążania szlakiem różnorodnych regionów etnograficznych Polski. Zapraszamy do Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Data rozpoczęcia:

14 września 2024

sobota

13:00

Data zakończenia:

14 września 2024

sobota

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Krakowskie Przedmieście 66

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

Osoba kontaktowa: Agata Rudnicka

Telefon: +48510055027

E-mail: agata.rudnicka@nikidw.edu.pl

WWW: https://nikidw.edu.pl/

Informacja o organizatorze:

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi powstał w wyniku połączenia z Centralną Biblioteką Rolniczą im. M. Oczapowskiego w Warszawie.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.