fbpx

"Szlak funeralny Wiskitek - przywrócone dziedzictwo", premiera questu rowerowego

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

14:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Rowerowy szlak funeralny jest paradoksalnie powrotem do żywego dziedzictwa Wiskitek. Niegdyś bowiem wielokulturowe miasteczko dzisiaj jedynie tylko w tych miejscach zachowuje pamięć o dawnym życiu Wiskitek i o pokoleniach, które zbudowało to miasto.

Premiera questu rowerowego „Szlak funeralny Wiskitek – przywrócone dziedzictwo” to inicjatywa, na którą czekaliśmy niemal dwa lata. Stworzony przez wiskitczanki, pasjonatki wiedzy historycznej o swoim rodzinnym mieście – etnografkę i archeolożkę Anię Smolińską oraz regionalistkę o ogromnej wiedzy – Justynę Sydry. W rymowanych zwrotkach opowiadamy o wszystkich cmentarzach i cmentarzyskach znajdujących się na terenie miasta. Większość mieszkańców Wiskitek kojarzy tylko jeden – czynny cmentarz parafialny. Tymczasem my zapraszamy na wycieczkę i pokłonienie się nad pokoleniami Żydów, Ewangelików, kultur przedchrześcijańskich mających tu swoje cmentarzysko, czy społeczności średniowiecznych, pochowanych na cmentarzu przykościelnym, po którym nie ma już śladu. Informuje o nim jedynie napis pamiątkowy na głazie na tyłach kościoła. Odwiedzimy także cmentarz żołnierzy rosyjskich zagazowanych podczas I wojny światowej. Zatrzymamy się przy grabarce i opowiemy o legendzie związanej ze znajdującym się niegdyś w tym miejscu kościołem św. Wawrzyńca i tym, czemu napisane jest na tablicy, że zapadł się w bagnie. I o tym, że znajdował się przy nim szpitalik i cmentarz dla chorych epidemicznie.

Zapraszamy serdecznie! Sobota 9 września 2023 roku, start o godzinie 14:00 ze skweru w Wiskitkach. Bierzemy rowery i widzimy się przy toporze (pomnik)!

Partnerzy

Wydarzenie w cyklu:

Dziedzictwo gminy Wiskitki

Gmina Wiskitki leży na Mazowszu Zachodnim i charakteryzuje się niezwykłym bogactwem historii, przyrody, zabytków zarówno tych materialnych, archeologicznych, jak i etnograficznych. To tutaj niegdyś rosła prastara Puszcza Wiskicka, gdzie żyły wymarłe w 1627 r. tury, na które przyjeżdżali polować polscy królowie, co poświadczają źródła pisane.

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

14:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

96-315 Wiskitki, skwer – przy toporze (pomnik)

woj. mazowieckie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Anna Smolińska, etnografka
  • Justyna Sydry, regionalistka
  • Stowarzyszenie Kuźnia Inicjatyw „Wiskitki.org”

Osoba kontaktowa: Anna Smolińska

Telefon: 504077596

E-mail: spoojka@wp.pl

WWW: https://wiskitki.org/

Informacja o organizatorze:

Anna Smolińska jest etnografką i pracuje w MAiE w Łodzi. Mieszka i jest społecznikiem w rodzinnych Wiskitkach.
Justyna Sydry jest regionalistką w rodzinnych Wiskitkach, o których ma ogromną wiedzę historyczną.
Stowarzyszenie Kuźnia Inicjatyw „Wiskitki.org” działa od 2009 r. na rzecz inicjatyw społ.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.