fbpx

"Świętokrzyski Sztetl zaprasza!"

Data rozpoczęcia:

17 września 2023

niedziela

09:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku zaprasza w godz. 9-17 na bezpłatne zwiedzanie muzeum oraz na spotkanie autorskie z Patrycją Dołowy, które rozpocznie się o godz. 15.

OEM „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku to nowoczesna instytucja kultury, która nieprzerwanie od 2014 r. upamiętnia Żydów zamieszkujących przedwojenne województwo kieleckie. Siedzibą muzeum jest zabytkowa synagoga z XVIII w., która co roku przyciąga do niewielkiego Chmielnika tysiące turystów z kraju i zagranicy.

Obiekt zrealizowany na podstawie projektu Mirosława Nizio i jego pracowni architektonicznej Nizio Design International z Warszawy jest adresowany do wszystkich zainteresowanych kulturą i tradycją żydowską na Kielecczyźnie.
Multimedialne atrakcje wystawy w synagodze, jedyna na świecie szklana bima – miejsce, gdzie dawniej odczytywano Torę (obecnie przeznaczone do ekskluzywnych prezentacji i minikoncertów), a także cykl imprez z zakresu kultury i historii Żydów w dawnym województwie kieleckim – to oferta dla turystów przybywających do Chmielnika.
Wyjątkowość obiektu wynika także z pionierskich działań w regionie – chodzi o skupienie wiedzy o sztetlach – dawnych miasteczkach żydowskich Kielecczyzny – w jednym miejscu. Właśnie w Chmielniku. Turysta znajdzie tutaj wiedzę o co najmniej stu miejscowościach dawnego województwa kieleckiego, zamieszkałych przez Żydów.

Muzeum w godz. 9-17 będzie dostępne dla zwiedzających bezpłatnie. Natomiast o godz. 15 rozpocznie się spotkanie autorskie z Patrycją Dołowy.

Data rozpoczęcia:

17 września 2023

niedziela

09:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

ul. Wspólna 14
26-020 Chmielnik

woj. świętokrzyskie

Organizator

Nazwa: Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl”

Osoba kontaktowa: Edyta Ślusarczyk

Telefon: 734 158 969

E-mail: kontakt@swietokrzyskisztetl.pl

WWW: http://www.swietokrzyskisztetl.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&menu=3&strona=1&ref=1&schemat=

Informacja o organizatorze:

OEM „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku to nowoczesna instytucja kultury, która nieprzerwanie od 2014 r. upamiętnia Żydów zamieszkujących przedwojenne województwo kieleckie. Siedzibą muzeum jest zabytkowa synagoga z XVIII w.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.