fbpx

ŚWIĘTO WSI ROMANÓWKA

Data rozpoczęcia:

15 września 2019

niedziela

14:00

Data zakończenia:

15 września 2019

niedziela

20:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Pierwsze Święto wsi Romanówka zostało zorganizowane w 2013 r. z inicjatywy Doroteusza Fionik, prezesa Stowarzyszenia Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, przy czynnym wsparciu społeczności wsi Romanówka oraz Parafii Prawosławnej św. Piotra i Pawła w Siemiatyczach. Wówczas była ufundowana i wyświęcona kaplica prawosławna z ikoną Zbawiciela (Spasa).

Romanówka to jedna z najmłodszych wsi w województwie podlaskim. Powstała na początku XX wieku, a założyli ją migranci z różnych miejscowości powiatu bielskiego, brzeskiego i wołkowyskiego. Przybywali oni do parcelowanego majątku Baciki Dalsze, aby kupować i zagospodarowywać tam grunta. W 1913 r. ponad 40 osiedlonych tu gospodarzy zdecydowało o nadaniu nazwy wsi – Romanówka.
Początkowo Romanówka koło Siemiatycz składała się z dwóch przysiółków. Po komasacji gruntów dokonanej w 1938 r. wielu gospodarzy przesiedliło się na kolonie. Dlatego dziś zabudowania Romanówki rozrzucone są na przestrzeni ponad 4 km, między Wiercieniem a Bacikami i Tołwinem. Główne części Romanówki noszą nazwy: Kruhlik, Tarasy i Haje.
W 2013 r. w Romanówce odbyło się pierwsze Święto Wsi Romanówka połączone z obchodami 100-lecia nadania nazwy wsi oraz 500-lecia Województwa Podlaskiego. Wielki trud ojców – założycieli wsi został uczczony wyświęceniem pamiątkowej kaplicy oraz dwóch krzyży prawosławnych. Organizowane corocznie święto wsi jest osadzone w podlasko-białoruskich tradycjach tych okolic.
W tym roku święto będzie poprzedzone plenerem rzeźbiarskim, w trakcie którego mistrzowie: Anatol Turkow z Kamieńca oraz Mikołaj Sklar z Grodna stworzą kompozycję związaną z tradycjami historycznymi Romanówki. Kompozycja będzie wyeksponowana na stałe przy świetlicy wiejskiej. Sam dzień święta rozpocznie się modlitwą przy kaplicy z ikoną Zbawiciela (Spasa) nie Ręką Uczynionego. Następnie przy świetlicy wiejskiej odbędzie się koncert zespołów z Bielska Podlaskiego, Siemiatycz i Kobrynia (Białoruś), kiermasz rękodzieła oraz spotkanie integracyjne mieszkańców.

Partnerzy

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Urząd Gminy Siemiatycze

Data rozpoczęcia:

15 września 2019

niedziela

14:00

Data zakończenia:

15 września 2019

niedziela

20:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa, koncert

Lokalizacja:

Wieś Romanówka, Gmina Siemiatycze, 17-300 Siemiatycze

woj. podlaskie

Organizator

Nazwa: Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach

Osoba kontaktowa: Doroteusz Fionik

Telefon: 857307735

E-mail: dfionik@o2.pl

Informacja o organizatorze:

Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach prowadzi muzeum historyczno-etnograficzne, założone w 1986 r. Działa przy nim studio folkloru podlaskich Białorusinów „Żemerwa”. Wydaje książki z zakresu historii, etnografii i literatury oraz płyty CD, organizuje festiwale i konferencje.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.