fbpx

ŚWIETLNA NOC W OGRODZIE KRÓLEWSKIM

Data rozpoczęcia:

16 września 2017

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Muzeum Miasta Zgierza w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 16 września o godz. 17:00 zaprasza wernisaż wystawy „Krajobraz Dziedzictwa, Dziedzictwo Krajobrazu – Zgierz sprzed półwieku w fotografii Lecha Baczyńskiego”.

Wystawa ukazuje miasto, którego już nie ma, miasto z jego lat młodości, które zmieniło się bezpowrotnie. Twórca prezentuje nigdy wcześniej niepublikowane i nie wystawiane publicznie czarno-białe fotografie reportażowe ze Zgierza. Miejskie krajobrazy, ludzie, zdarzenia, które stają się naszym dziedzictwem. Dla młodszych pokoleń są zamierzchłą historią, a dla tych starszych sentymentalną podróżą do czasów ich młodości;

A o godz. 19:00 w Parku Miejskim im. Tadeusza Kościuszki w Zgierzu odbędzie się „Świetlna noc w Ogrodzie Królewskim” czyli iluminacja jednego z najstarszych tego typu obiektów w regionie łódzkim.

Park w Zgierzu założono w 1826 roku jako ogród spacerowy. Park sięgał od ul. Łęczyckiej do stawu. Największe atrakcje były pomiędzy dzisiejszą ulicą Piątkowską i właśnie Łęczycką. Dziś stoi tam basen i ośrodek zdrowia. Kiedyś stała tam restauracja, czyli traktiernia. To tam właśnie Jan Pietrusiński dokonał słynnego zamachu na Franciszka Helszer. W latach 20. XX wieku dokonano regulacji stawu, usypano wyspę, której wcześniej nie było. Wytyczono alejki, posadzono kilka rzadkich egzemplarzy drzew. Park nosił różne nazwy. Najdawniejszą była „Ogród Królewski”. Od 17.10.1917 roku nosił nazwę Parku Tadeusza Kościuszki. Od kilku lat we wrześniu odbywają się w nim imprezy plenerowe z okazji zakończenia lata. W tym roku organizatorzy – Urząd Miasta Zgierza, postanowili uhonorować dziedzictwo krajobrazu jakim jest zgierski park miejski. Całość kompleksu zostanie podświetlona różnorodnymi iluminacjami. W Parku znajdą się również informacje na temat jego historii.

 

Kontakt:
muzeum@miasto.zgierz.pl;
tel.: 42 716 37 92

 

Fot.

Data rozpoczęcia:

16 września 2017

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Muzeum Miasta Zgierza, Park Miejski im. Tadeusza Kościuszki

woj. łódzkie

Organizator

Nazwa: Muzeum Miasta Zgierza, Urząd Miasta Zgierza

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.