Świat XVII-wiecznych mieszczan. Spacer tematyczny i zwiedzanie Piwnicy pod Fortuną
Data rozpoczęcia:
17 września 2022
sobota
11:00
Data zakończenia:
17 września 2022
sobota
12:30
Ile pozostało w Lublinie pamiątek po XVII-wiecznych mieszczanach? Jak wyglądało dawne miasto i jak żyli jego mieszkańcy? Wyrusz ich śladem i odkryj tajemnicę Piwnicy pod Fortuną.
Spacer „Świat XVII-wiecznych mieszczan” połączony ze zwiedzaniem Piwnicy pod Fortuną ma na celu odtworzenie życia dawnego miasta.
Ile pozostało do dzisiaj pamiątek po nowożytnych mieszkańcach Lublina? Jak wiele o nich wiemy? Czy znamy ich nazwiska, wiemy czym się zajmowali?
Jak wyglądała przestrzeń, po której poruszali się mieszczanie? Czy podobnie jak dzisiaj? Z jakimi problemami zmagali się dawni mieszkańcy, a co ich cieszyło? O tym wszystkim opowiemy w czasie naszej wędrówki. Finalnym elementem spotkania będzie zwiedzanie polichromowanej Piwnicy pod Fortuną. W XVII wieku to niewielkie pomieszczenie ozdobiono dekoracją emblematyczną – połączeniem obrazów i tekstów. Dlaczego emblematy? Skąd dotarły do Lublina takie wzorce? Jaką zakodowaną informację pozostawili nam nasi przodkowie?
Piwnica pod Fortuną znajduje się pod jedną z mieszczańskich kamienic przy lubelskim Rynku. Zabytek ten to także sztambuch przeniesiony na ściany. Te wyjątkowe książki, rodzaj pamiętników, służyły do zbierania wpisów przyjaciół. Dlaczego ktoś posłużył się taką niewielką książeczką jako wzorem dla malowideł ściennych? Jak i kiedy trafiła do Lublina?
Wszystkie te zawiłe wątki postaramy się złożyć w całość w czasie naszego spotkania.
Galeria
Partnerzy
Tagi:
Data rozpoczęcia:
17 września 2022
sobota
11:00
Data zakończenia:
17 września 2022
sobota
12:30
Kategorie wydarzenia:
Organizatorzy
Nazwa:
- Ośrodek „Brama Grodzka- Teatr NN” w Lublinie
- Piwnica pod Fortuną
Osoba kontaktowa: Urszula Gulbińska-Konopa
Telefon: 660465092
E-mail: ula.konopa@tnn.lublin.pl
WWW: https://teatrnn.pl/piwnica-fortuna
Informacja o organizatorze:
Piwnica pod Fortuną to wyjątkowe wnętrze udekorowane w XVII wieku polichromiami. Zabytek ten jest świadkiem bogatej historii Lublina i jego mieszkańców. Od 2018 roku obiekt znajduje się pod opieką Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie, samorządowej instytucji kultury.