fbpx

Stroje i rekwizyty Zespołu Pieśni i Tańca Dobroń

Data rozpoczęcia:

16 września 2023

sobota

13:00

Data zakończenia:

16 września 2023

sobota

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zapraszamy o godz. 13:00 do DCK w Dobroniu wszystkich zainteresowanych, którzy chcą z bliska przyjrzeć się strojom regionalnym i rekwizytom, w których i z którymi podczas koncertów występuje Zespół Pieśni i Tańca „Dobroń”.

Już 16 września 2023 r. o godzinie 13:00 specjalnie na Europejskie Dni Dziedzictwa, Zespół Pieśni i Tańca „Dobroń” postanowił uchylić rąbek tajemnicy, a wraz z nią drzwi swojej garderoby. Tego dnia w Dobrońskim Centrum Kultury do godziny 14:00 będzie można z bliska przyjrzeć się autentycznym strojom regionalnym, w których Zespół występuje podczas swoich koncertów w kraju i za granicą. Zobaczymy komplety kobiece i męskie z regionów woj. łódzkiego – łowickie, opoczyńskie, sieradzkie, czy oczywiście – charakterystyczne dla tego subregionu, oryginalne stroje dobrońskie. Dodatkowo zobaczymy zestawy z innych części Polski, których Zespół ma w swoim posiadaniu sporą kolekcję. Uzupełnieniem wystawy strojów regionalnych będzie pokaz rekwizytów towarzyszących Grupie podczas odtwarzania spektakli na scenie. Jakich? A to już zapraszamy do Dobronia żebyście mogli Państwo przekonać się na własne oczy. :)

Galeria

Partnerzy

Wydarzenie w cyklu:

Zespół Pieśni i Tańca "Dobroń" jako nośnik żywego dziedzictwa regionu.

Zespól Pieśni i Tańca „Dobroń” istnieje w Dobroniu od 65 lat i jest zespołem, w którym występują całe rodziny – z pokolenia na pokolenie. Do dzięki niemu w tym subregionie etnograficznym nadal istnieje wiele tradycji, jak chodzenie na Wielkanoc z kurkiem i gaikiem, świętojańskie wianki, czy jedyny już w całej Polsce obrzęd „Siemieniec”.

Data rozpoczęcia:

16 września 2023

sobota

13:00

Data zakończenia:

16 września 2023

sobota

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

gawęda / opowieść, wystawa

Lokalizacja:

Dobroń 95-082, ul. Witosa 1a, Dobrońskie Centrum Kultury

woj. łódzkie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Zespół Pieśni i Tańca „Dobroń”
  • Anna Smolińska, etnografka pracująca w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi

Osoba kontaktowa: Maciej Rzepkowski

Telefon: 601808072

E-mail: mmr@op.pl

WWW: https://www.facebook.com/zpitdobron/

Informacja o organizatorze:

ZPiT „Dobroń” powstał w 1958 r. Skład Zespołu to mieszkańcy Dobronia i pobliskich miejscowości. Tradycja wspólnego tańca przechodzi z pokolenia na pokolenie. Bogaty repertuar „Dobronia” wypełniają pieśni i tańce wielu regionów Polski.
Anna Smolińska jest etnografką pracującą w MAiE w Łodzi.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.