Straż Pożarna - dawniej i dziś
Data rozpoczęcia:
17 września 2022
sobota
14:00
Data zakończenia:
18 września 2022
niedziela
19:00
Straż Pożarna znana jest od czasów średniowiecza. Sposoby ochrony przed pożarem i gaszenia pożaru zostały określone w specjalnym rozporządzeniu. Obecnie zaangażowanych w działalność Ochotniczych Straży Pożarnych jest bardzo dużo.
Straż Pożarna znana jest od czasów średniowiecza. Sposoby ochrony przed pożarem i gaszenia pożaru zostały określone w specjalnym rozporządzeniu. Obecnie osób zaangażowanych w działalność Ochotniczych Straży Pożarnych jest bardzo dużo. Zapraszamy do obejrzenia ciekawej wystawy prezentującej dzieje OSP.
Warto pamiętać, że w dniach 8-9 września 1921 r. w Warszawie odbył się I Ogólnopaństwowy Zjazd Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, na którym strażackie organizacje działające pod zaborami utworzyły Główny Związek Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Obecnie Związek OSP RP zrzesza ponad 16 tysięcy ochotniczych straży pożarnych, w których działa blisko 700 tysięcy członków.
Strażacy- ochotnicy ratują życie, zdrowie i mienie ludzkie, pielęgnują tradycje, rozwijają i chronią dorobek amatorskiego ruchu artystycznego OSP, propagują bezpieczeństwo, integrują lokalne społeczności. Dbają o środowisko naturalne, dokumentują działalność ochotniczych straży pożarnych i Związku w formie kronik, izb tradycji i muzeów oraz licznych wydawnictw. Poprzez współpracę międzynarodową dzielą się doświadczeniami i zdobywają partnerów do realizacji rozmaitych projektów.
Obchody jubileuszu zaplanowane zostały na lata 2021-2022 z uroczystym podsumowaniem działalności tej wyjątkowej służby podczas XV Zjazdu Krajowego Związku. Inauguracja obchodów centralnych odbyła się 4 września 2021 roku w Warszawie. Okolicznościowe uroczystości organizowane są również przez oddziały Związku.
Partnerzy
Data rozpoczęcia:
17 września 2022
sobota
14:00
Data zakończenia:
18 września 2022
niedziela
19:00
Kategorie wydarzenia:
Lokalizacja:
św. Apostołów Piotra i Pawła, ul. Kościelna 15, 46-046 Zakrzów Turawski
Organizatorzy
Nazwa:
- Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego
- Fundacja Silesia
Osoba kontaktowa: Andrzej Latusek
Telefon: 508701945
E-mail: magdalenapp11@wp.pl
WWW: http://fundacjasilesia.eu/
Informacja o organizatorze:
Fundacja zajmuje się zachowaniem pamięci o żołnierzach poległych w różnych działaniach wojennych w kraju i poza jego granicami.