Spotkanie z cieszyńskim rzemiosłem
Data rozpoczęcia:
12 września 2020
sobota
10:00
Data zakończenia:
12 września 2020
sobota
14:00
Tradycje wyrobu broni w cieszyńskim mają swe korzenie w 2 poł. XVI stulecia, a kunszt z jakim broń ta była wykonywana, przyniósł rozgłos miejscowym rzemieślnikom nawet poza granicami ówczesnej Europy. Tutejsi rusznikarze wyspecjalizowali się w wyrobie małokalibrowej strzelby myśliwskiej tzw. ptaszniczki, która służyła do polowań na ptaki siedzące.
Zapraszamy do pracowni Pana Jerzego Wałgi w Cieszynie, w której będzie można odkryć tajemnice tradycyjnego wyrobu broni, zwanej lokalnie cieszynką. Oprowadzanie zorganizowane w ramach Weekendu Otwartych Pracowni odbędzie się w sobotę i niedzielę, w trzech turach o godz. 10.00, 11.30 oraz 13.00.
Odwiedzający dowiedzą się na czym polegają umiejętności szyftarskie, a także poznają dawne rękodzielnicze techniki obróbki metalu. W ramach wydarzenia zwiedzą również założoną z inicjatywy twórcy Izbę Cieszyńskich Mistrzów, prezentującą sylwetki wybitnych rzemieślników regionu.
Zapisy pod adresem: otwartepracownie@nid.pl
Tagi:
Data rozpoczęcia:
12 września 2020
sobota
10:00
Data zakończenia:
12 września 2020
sobota
14:00
Kategorie wydarzenia:
spotkanie (z twórcą, podróżnikiem, regionalistą), rzemiosło / kulinaria, zwiedzanie
Organizator
Nazwa: Warsztat Rusznikarstwa Artystycznego
Osoba kontaktowa: Agata Mucha
Telefon: 32 207 24 02
E-mail: otwartepracownie@nid.pl
Informacja o organizatorze:
Rusznikarstwo artystyczne i historyczne stanowi część kultury artystycznej Śląska Cieszyńskiego, a bogate tradycje związane z tym rzemiosłem wpisują te rzadko spotykane już dziś umiejętności. W 2014 roku rzeczone umiejętności zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.