fbpx

SPOTKANIE Z AUTORKĄ SPEKTAKLU „FRIDA. KOLEKCJONERKA Z WESTENDU” ANNĄ OŁÓW-WACHOWICZ I ODTWÓRCZYNIĄ ROLI TYTUŁOWEJ OLGĄ ADAMSKĄ

Data rozpoczęcia:

23 września 2024

poniedziałek

21:15

Data zakończenia:

23 września 2024

poniedziałek

22:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Anna Ołów-Wachowicz stworzyła spektakl, wyreżyserowany przez Arkadiusza Buszko, w którym Olga Adamska podjęła próbę ożywienia postaci Fridy Doering, współwłaścicielki Willi Lentza i kolekcjonerki sztuki, o której wiemy niewiele, a może jeszcze mniej.

W 1935 roku wdowa Frida Doering wydzierżawiła, a następnie sprzedała willę miastu Szczecin. Niewiele osób wiedziało jednak o tym, że ostatnia pani na Falkenwalder Straße 84 (al. Wojska Polskiego 84), żona kupca zbożowego i doskonale ułożona niemiecka mieszczka, była wyrafinowaną kolekcjonerką, a pasję tę dzieliła z małżonkiem Wilhelmem. Doeringowie zapełniali luksusowe wnętrza willi dziełami sztuki: obrazami, grafikami i rzeźbami. Najcenniejsze znajdowały schronienie w stworzonym dla nich azylu, czyli wspomnianym skarbcu pod willą.
Doeringowie wcale nie byli więc tak tradycyjni, jak można się było spodziewać. Niemieccy mieszczanie przejawiali niepohamowaną wręcz pasję i zamiłowanie do sztuki. W ich wysmakowanych zbiorach znajdowały się prace znakomite i niezwykle rzadkie, na przykład Rembrandta, a także obrazy, rzeźby i grafiki niemieckich artystów z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku (o powstawaniu kolekcji i wędrówkach obrazów można tego samego dnia posłuchać wykładu dra Dariusza Kacprzaka o godz. 18:00). Dzięki hojności kolekcjonera i jego żony cenne obrazy zasiliły zbiory Muzeum Miejskiego w Szczecinie (Museum der Stadt Stettin).
Monodram w wykonaniu Olgi Adamskiej odkrywa liryczną stronę Fridy Doering, która kochała sztukę i piękno. Ostatnie chwile w ukochanej willi na Westendzie przywołują wspomnienia i obrazy – te cenne, powieszone w ramach, ukryte w skarbcu i te jeszcze cenniejsze, żywe, utrwalone przez życie w duszy kolekcjonerki.
O procesie tworzenia spektaklu będzie można porozmawiać z obiema autorkami – tekstu – Anną Ołów-Wachowicz i – kreacji – Olgą Adamską.
O powstawaniu kolekcji i wędrówkach obrazów można tego samego dnia posłuchać wykładu dra Dariusza Kacprzaka o godz. 18:00.

Galeria

Data rozpoczęcia:

23 września 2024

poniedziałek

21:15

Data zakończenia:

23 września 2024

poniedziałek

22:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Willa Lenta, al. Wojska Polskiego 84, 70-482 Szczecin

woj. zachodniopomorskie

Organizator

Nazwa: Willa Lentza

Osoba kontaktowa: Jadwiga Kimber

Telefon: 91-822-84-81

E-mail: sekretariat@willa-lentza.pl

WWW: https://willa-lentza.pl/

Informacja o organizatorze:

Willa to nowa instytucja kultury stawia sobie za cel twórczą interpretację historii i dziedzictwa miejsca wyjątkowego zarówno dla dawnej jak i współczesnej kultury mieszczańskiej Szczecina.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.