fbpx

„Spotkanie Toruń, Wisła, morze” z kapitanem jachtowym Benedyktem Bogdanem Grabowskim przy pokonkursowej wystawie fotografii „Czas jak rzeka. W Roku rzeki Wisły”

Data rozpoczęcia:

22 września 2017

piątek

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W XIII w. kupcy toruńscy byli zarazem żeglarzami. Już pod koniec stulecia miasto utrzymywało kontakty handlowe z portami morskimi zachodniej Europy. W 1280 roku zostało przyjęte do Hanzy. W XIV w. Toruń posiadał flotę okrętów pełnomorskich: kog i statków o większym zanurzeniu. Po opuszczeniu miasta przez Krzyżaków w XV w. stało się ono światowym centrum handlu zbożem.

 

W Toruniu w 1921 roku powstała Szkoła Podchorążych Marynarki Wojennej. Na jej potrzeby w 1929 roku ze składek mieszkańców ówczesnego województwa pomorskiego kupiono żaglowiec Dar Pomorza.

 

To tylko niektóre wątki, które podczas spotkania rozwinie wybitny znawca tradycji żeglugi wiślanej i morskiej, popularyzator żeglarstwa, współzałożyciel i honorowy prezes Toruńskiego Towarzystwa Tradycji Morskich kpt. Benedykt Grabowski.

 

 

 

Kasper Hein, Granica

 

Spotkanie będzie odbywało się przy wystawie Czas jak rzeka. W Roku rzeki Wisły – ekspozycji zdjęć nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie fotograficznym XXVI Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu.

 

Na prelekcję zapraszamy w piątek, 22 września o godzinie 17:00 do Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu (ul. Szpitalna 8).

Data rozpoczęcia:

22 września 2017

piątek

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

woj. kujawsko-pomorskie

Organizator

Nazwa: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.