fbpx

Spotkajmy się na bieruńskim Rynku

Data rozpoczęcia:

9 września 2017

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Spotkajmy się na bieruńskim Rynku         

W sobotę 9 września o godz. 15.00 spotykamy się przy fontannie z Utopcami. Jeden z ważniejszych miejskich krajobrazów, serce miasta, znany i kojarzony widok z pocztówek będzie bohaterem historycznej opowieści. Usłyszymy o Rynku, który był przestrzenią wymiany handlowej, miejscem, w którym zbiegały się drogi prowadzące do miasta, przy którym zlokalizowano ratusz-siedzibę władz miejskich, a w jego pobliżu świątynię. O tym jak wyglądał kiedyś, jakie pełnił funkcje, czy był placem targowym wyposażonym w wagę, kramy i studnie m.in. opowie historyk i miłośnik ziemi bieruńskiej Szymon Nyga.

 

Spacer do zabytkowej Grobli

Z Rynku, podążając ulicą Krakowską udamy się na spacer do Starobieruńskiej Grobli, która jest pozostałością po wielkiej inżynierii hydrotechnicznej. Powstała w latach 1530-1540, w celu ochrony miasta przed wodami nieistniejącego już dzisiaj Wielkiego Stawu Bieruńskiego, na którym prowadzono hodowlę ryb na skalę przemysłową. Przejdziemy kilometrowym odcinkiem Grobli słuchając historii z nią związanych, nie braknie również opowieści o Utopcach, postaciach, które są bohaterami starych podań i legend.

 

Pchli Targ

Tego dnia bieruński Rynek wypełnią też różnego rodzaju skarby, a także rzeczy użytkowe, bowiem od godz. 8.00 trwać będzie przedostatni tegoroczny Pchli Targ, na który serdecznie zapraszamy.

 

Organizator:

Urząd Miejski w Bieruniu

43-150 Bieruń; ul. Rynek 14; tel. 32 3242400

e-mail: edyta.mitoraj@um.bierun.pl; www.bierun.pl

Data rozpoczęcia:

9 września 2017

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Rynek bieruński

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Urząd Miejski w Bieruniu

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.