fbpx

Spojrzenia obiektywem

Data rozpoczęcia:

9 września 2017

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W sobotę 9 września o godz. od 16.00 zapraszamy do Galerii Działu Kultury Dawnej na wystawę fotografii Tadeusza Stychno pt. Spojrzenia obiektywem.

Autor prac rozpoczął swoją przygodę z fotografią w roku 1977, to jego życiowa pasja.  Fotografuje głównie pejzaże, przyrodę, architekturę oraz wszelkie detale. Inspiracją do niektórych zdjęć był trzydziestosiedmioletni staż pracy w hutnictwie (pejzaż przemysłowy).

 

Ponadto w Dziale Kultury Dawnej, ul. Rynek 9 można zwiedzać ekspozycje stałe i czasowe:

  • Sławkowskie górnictwo, rzemiosło i handel – prezentującą: narzędzia, lampy górnicze z XIX i I poł. XX w., rudy ołowiu i srebra, wagi kupieckie, skrzynie i dokumenty cechowe z XIX w. i pocz. XX w., rzeźby świętych z II poł. XVII w. i z XIX w., plany przebudowy ratusza z 1905 r., plan miasta z 1823 r., dokumentację fotograficzną zabudowy Sławkowa.
  • W lamusie Zygmunta Glogera – wystawa etnograficzna prezentująca przedmioty codziennego użytku z XVIII, XIX i pocz. XX w. Są tu: narzędzia rolnicze, skrzynie wianowe, naczynia gliniane, stare zegary, żelazka.
  • Początki Sławkowa w świetle wykopalisk archeologicznych – prezentującą dorobek badań archeologicznych prowadzonych w latach 1983-98, które doprowadziły do odkrycia ruin jednego z najstarszych i największych zamków w Polsce południowej – zamku obronnego biskupów krakowskich, datowanego na lata 80. XIII w. 
  • Fragment historii Żydów Sławkowa – tu znajdują się: księgi w języku hebrajskim z XIX w. pochodzące z dawnej z synagogi, dokumenty Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Sławkowa, a także fotografie cmentarza założonego w 1907 r.
  • Republika Sławkowska 1905 – wystawa prezentuje akt proklamacji Republiki Sławkowskiej z 12.11.1905 r., fotografie sygnatariuszy uchwały Zgromadzenia Gminnego oraz fotografie Sławkowa z 1905 r.
  • Przez Sławków do niepodległej Polski – tu zaprezentowano fotografie ukazujące działalność Departamentu Wojskowego Naczelnego Komitetu Narodowego w Sławkowie w okresie7 I – 21 II 1915 r.
  • Sławków w latach okupacji hitlerowskiej 1939-45 – prezentującą pamiątki, dokumenty i fotografie mieszkańców Sławkowa z okresu II wojny światowej.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

 

Organizator:

Miejski Ośrodek Kultury w Sławkowie

41-260 Sławków, ul. Młyńska 14, Tel. 32 293 10 52

e-mail: sekretariatmok@mok.slawkow.pl, www.mok.slawkow.pl

Dział Kultury Dawnej

ul. Rynek 9, Tel. 32 293 13 96

 

Data rozpoczęcia:

9 września 2017

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

Dział Kultury Dawnej

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Miejski Ośrodek Kultury w Sławkowie

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.