Splot niesprzyjających okoliczności wokół plebiscytu na Warmii i Mazurach
Data rozpoczęcia:
15 września 2019
niedziela
12:00
Data zakończenia:
15 września 2019
niedziela
16:00
„Gazeta Olsztyńska” angażowała się w społeczno-polityczne uświadamianie ludności warmińskiej w okresie kształtowania granic Polski. Informowała o postanowieniach traktatu wersalskiego oraz prawach przysługujących mniejszości polskiej w Prusach Wschodnich. Pracownicy wydawnictwa należeli do grona organizatorów polskiej akcji plebiscytowej.
Niedziela w Muzeum – bezpłatna impreza, podczas której zwiedzający obejrzą wystawę poświęconą historii „Gazety Olsztyńskiej” (1886-1939). Celem pisma było budzenie i podtrzymywanie polskości na Warmii.
Na wystawie zostanie przeprowadzony wykład dotyczący, drukowanych w „Gazecie” publikacji na temat obrad konferencji pokojowej w Paryżu, traktatu wersalskiego, a następnie samego plebiscytu 11 lipca 1920 r. oraz doniesień z frontu wojny polsko-bolszewickiej. Dla najmłodszych uczestników imprezy zostaną przeprowadzone warsztaty plastyczne z wykorzystaniem motywów z warmińskich ubiorów ludowych i ręcznie tkanych chodników.
Tagi:
Data rozpoczęcia:
15 września 2019
niedziela
12:00
Data zakończenia:
15 września 2019
niedziela
16:00
Kategorie wydarzenia:
Lokalizacja:
Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie Oddział Dom „Gazety Olsztyńskiej”, Targ Rybny 1, 10-019 Olsztyn
Organizator
Nazwa: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie Oddział Dom „Gazety Olsztyńskiej”
Osoba kontaktowa: Danuta Syrwid
Telefon: 89 534 01 19
E-mail: dgo@muzeum.olsztyn.pl
WWW: http://muzeum.olsztyn.pl/
Informacja o organizatorze:
Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie powstało w 1945 roku. Jego siedzibą jest XIV-wieczny zamek gotycki kapituły warmińskiej. Muzeum gromadzi pamiątki przeszłości regionu z zakresu archeologii, historii i numizmatyki, sztuki dawnej i współczesnej, rzemiosła artystycznego, piśmiennictwa, kultury ludowej