fbpx

SPACERY SZLAKIEM HISTORYCZNYM W DĘBNIE

Data rozpoczęcia:

12 września 2023

wtorek

10:00

Data zakończenia:

13 września 2023

środa

13:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Przestrzeń miasta składa się z zabytkowych budynków i miejsc pamięci, które prezentują dzieje pokoleń i dziedzictwo kulturowe regionu. Specjalnie utworzonym szlakiem oprowadzi uczestników regionalista, który przedstawi historię Dębna.

Uczestników specjalnie utworzonym szlakiem oprowadzi regionalista, który przedstawi historię Dębna – miasta, które było starą osadą słowiańską, o nazwie brzmiącej pierwotnie „Dębowe Jezioro”, „Dębowa Góra”, czy może „Żołędziowa Góra” Góra”. W tym miejscu, w XIII wieku książę śląski Henryk Brodaty osadził zakon templariuszy. Po roku 1337 Dębno znalazło się w rękach joannitów, a w 1571 roku otrzymało prawa miejskie od Katarzyny Brunszwickiej. Pod zmieniającą się przez wieki nazwą (w 1261 – Damme, 1337 – Dme thame, XVI w. Thamb, Neothamum, Neon Damm, wreszcie Neudam) było częścią Nowej Marchii, by 15 maja 1945 roku zostać oficjalnie przejęte przez władze polskie i otrzymać nazwę Dębno.

W Dębnie wiele obiektów uległo zniszczeniu w 1945 roku i w latach powojennych. Przetrwały złe czasy i będzie można zobaczyć w trakcie spaceru m.in. kościół p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła, secesyjne kamieniczki przy ul. Armii Krajowej, wille przy ul. Słowackiego i ul. Mickiewicza, budynek Biblioteki Publicznej, fragment fosy i zabytkową zabudowę ul. Grunwaldzkiej.

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu ,,Budowanie patriotyzmu lokalnego poprzez stworzenie szlaku historycznego w Dębnie” dofinansowany przez Fundację BGK w programie „Moja Mała Ojczyzna” – Edycja VI.

Data rozpoczęcia:

12 września 2023

wtorek

10:00

Data zakończenia:

13 września 2023

środa

13:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie, wycieczka / spacer

Lokalizacja:

Pl. Konstytucji 3 Maja
74-400 Dębno

woj. zachodniopomorskie

Organizator

Nazwa: Urząd Miejski w Dębnie

Osoba kontaktowa: Emilia Jenda

Telefon: 195-760-49-20

E-mail: e.jenda@debno.pl

WWW: https://debno.pl/

Informacja o organizatorze:

Urząd Miejski w Dębnie corocznie włącza się do organizacji Dni Dziedzictwa, organizując rajdy i spacery po terenie miasta i gminy.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.