fbpx

Spacer Historyczny - Przemysłowe Dziedzictwo Radomska

Data rozpoczęcia:

18 września 2022

niedziela

15:00

Data zakończenia:

18 września 2022

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Spacer Historyczny ma na celu przybliżenie dziejów miasta sprzed ponad wieku, gdy rozwijał się tutaj przemysł drzewny i metalurgiczny. Na terenie Radomska do dziś można odnaleźć historyczne elementy przemysłowej architektury.

Podczas spaceru dowiesz się, że końcówka XIX wieku była okresem dynamicznego rozwoju miasta. U jego podstaw legła budowa w latach 40. XX wieku Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, której nitka przebiegała również przez Radomsko. Wybudowano wtedy okazały dwukondygnacyjny dworzec kolejowy, a całość znacząco wpłynęła na zainteresowanie tymi terenami przez europejskich kapitalistów. W 1881 roku Firma „Braci Thonet” z Wiednia zakupiła w Radomsku nieruchomości pod przyszłą fabrykę mebli. O lokalizacji zadecydowało dogodne położenie komunikacyjne tuż przy stacji kolejowej. W ciągu kilku następnych lat firma systematycznie powiększała swój stan posiadania tworząc największy w tym czasie obiekt fabryczny w mieście. W skali makro był to jeden z większych ośrodków meblarstwa giętego w Europie. Już w 1884 r. fabryka zatrudniała 422 robotników, a jej roczna produkcja wynosiła 61 tys. sztuk mebli. W 1893 r. stan załogi zwiększył się do 678 osób. W 1899 r. zakład posiadał sklepy i składy mebli m.in. w Warszawie, Moskwie, Petersburgu czy Odessie. Asortyment produkcyjny obejmował wiele typów krzeseł czy stolików, które bardzo szybko zaczęto potocznie nazywać thonetowskimi bądź wiedeńskimi. W 1884 r. konkurencyjną fabrykę mebli giętych założyli pochodzący z Wiednia bracia Juliusz i Józef Kohnowie. Radomsko znalazło się również w zainteresowaniu francuskiego kapitału przemysłu metalurgicznego. W 1899 r. rozpoczęła się w Radomsku budowa wielkich zakładów metalowych, zwanych potocznie „Metalurgią”, wytwarzających konstrukcje żelazne, mosty, urządzenia dla przemysłu i hutnictwa, narzędzia rolnicze, drut, gwoździe i śruby. Budowę fabryki zakończono w 1902 r. W tym roku oddano do użytku oddział produkujący drut, a kilka tygodni później produkujący gwoździe. Oprócz nich istniały w mieście mniejsze zakłady jak fabryka krzeseł „Ksawery Wünsche i S-ka”, urządzeń młyńskich „Kryzel i Wojakowski”, odlewnia żelaza Władysława Katuszewskiego.

Data rozpoczęcia:

18 września 2022

niedziela

15:00

Data zakończenia:

18 września 2022

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wycieczka / spacer

Lokalizacja:

Narutowicza 1 97-500 Radomsko

woj. łódzkie

Organizator

Nazwa: Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku

Osoba kontaktowa: Małgorzata Borek

Telefon: 446835651

E-mail: dyrektor@muzeum.radomsko.pl

WWW: https://muzeum.radomsko.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Regionalne jest samorządową instytucją kultury. Do zakresu działania Muzeum należy gromadzenie, przechowywanie, konserwowanie, udostępnianie i trwała ochrona dóbr kultury w zakresie historii, etnografii, sztuki, rzemiosła artystycznego i archeologii miasta Radomska oraz regionu.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.