fbpx

Spacer alejkami - Cmentarz Ewangelicko-Augsburski

Data rozpoczęcia:

9 września 2017

sobota

Data zakończenia:

16 września 2017

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

9 września godzina 11.00 oraz 16 września godzina 11.00

Spacer z przewodnikiem po zabytkowym Cmentarzu Ewangelickim z możliwością obejrzenia zamkniętych na co dzień kaplic grobowych: Kaplicy Rodziny Hermana Junga, Kaplicy Granzowów, Halpertów oraz Kaplicy Skwarcowów. Przewidywany czas trwania – ok. 2 godz.


Cmentarz Ewangelicko-Augsburski w Warszawie jest jedną z najciekawszych i najdłużej funkcjonujących nekropolii stolicy. Został założony w 1792 r. na gruntach wydzierżawionych od ewangelickiego bankiera Karola Schulza, właściciela dóbr Wielka Wola. Autorem wyjątkowo przejrzystego planu przestrzennego był znany architekt Szymon Bogumił Zug. Znajdują się tu groby wielu zasłużonych dla Polski i Warszawy osób,     a szereg z nich stanowi cenne i unikatowe przykłady sztuki sepulkralnej.

W ok. 7 tysiącach grobów pochowanych jest łącznie ponad 20 tysięcy osób.

 

Otoczony murem cmentarz ewangelicki był wielokrotnie miejscem walk, począwszy od Insurekcji Kościuszkowskiej w 1794 r. przez Powstanie Listopadowe, aż po II Wojnę Światową. W sierpniu 1944 r. wal-czyły tu m.in. bataliony „Parasol”, „Zośka” oraz „Wigry”.

 

Cmentarz Ewangelicko-Augsburski w Warszawie, ze względu na jego wyjątkowy charakter, już w 1965 r. został wpisany do rejestru zabytków Warszawy (nr rej. 311). W lipcu 2014 roku, wraz z czterema innymi stołecznymi nekropoliami, stanowiącymi dziedzictwo kulturowe, wpisany został na Listę Pomników Historii.

Nekropolie na Powązkach są świadectwem tolerancji religijnej i wielokulturowości naszego społeczeństwa, a także miejscem pochówku wybitnych Polaków, na którym znajdują się wysokiej klasy obiekty sztuki sepulkralnej” – czytamy w rozporządzeniu prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, opublikowanym w Dzienniku Ustaw.



Wystawa fotografii pt. „Fotografie wiecznotrwałe” przygotowana przez młodzież Gimnazjum nr 47 im. Marszałka Piłsudskiego w Warszawie w ramach projektu Kotwice Pamięci.

 


Data rozpoczęcia:

9 września 2017

sobota

Data zakończenia:

16 września 2017

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie, wycieczka / spacer

Lokalizacja:

Cmentarz Ewangelicko-Augsburski

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.