fbpx

Sobota w Wielowiejskim skansenie - Praca, codzienne życie, tradycje i obrzędy naszych przodków

Data rozpoczęcia:

16 września 2023

sobota

09:00

Data zakończenia:

16 września 2023

sobota

13:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Serdecznie zapraszamy do niesamowitej podróży do źródeł tradycji naszej małej lokalnej ojczyzny – Wielowsi, gdzie jeszcze niespełna 100 lat temu tuż obok siebie zgodnie żyli i pracowali Katolicy, Żydzi i Ewangelicy.

Zwiedzanie skansenu sprzętów, narzędzi rolniczych i gospodarskich w Wielowsi w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w 2023 roku odbędzie się dnia 16 września w godzinach od 9-13. Wstęp do skansenu będzie bezpłatny.
Dzięki odwiedzinom w skansenie znajdującym się przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Wielowsi przeniesiemy się w czasie by poznać codzienne życie, lokalne tradycyjne i zwyczaje, a także obrzędy, prace polowe, gospodarskie i rzemieślnicze, które były wykonywane przez naszych przodków. Odwiedzający będą mogli zobaczyć oryginalne meble, zabawki, codzienne sprzęty i akcesoria domowe, naczynia kuchenne służące np. do wypieku chleba, przetwórstwa mlecznego, gotowania itp. we wnętrzach śląskiej kuchni urządzonej zgodnie ze stylem panującym w I połowie XX wieku.
Ponadto zwiedzający będą mieli możliwość obejrzenia jak urządzona była dawna śląska izba- sypialnia, oraz dawna klasa szkolna wraz z oryginalnymi ławkami. W głównej sali skansenu znajduje się ekspozycja wielu narzędzi rolniczych, gospodarskich i rzemieślniczych np. stołu stolarskiego, szewskiego, maszyn do szycia itp.
W gablotach również prezentowane są różnego rodzaju ciekawe eksponaty związane z codziennym życiem lokalnej społeczności itp.
Na miejscu dzisiejszego skansenu dawnej mieściły się stajnie przyległe do pałacu , który wzniesiono w 1748 roku dla pochodzącego z Hiszpanii hrabiego Franciszka Karola de Verdugo. Był on ówczesnym właścicielem miejscowego majątku i otaczającego go obszernego terenu. Pałac był kilkukrotnie przebudowywany i rozbudowywany. W XIX wieku powstał otaczający go park powierzchni ok. 3 hektarów stworzony przez Barona Emila von Durant. Ma kształt litery L i składa się z kilku połączonych ze sobą budynków.
Kilkukrotnie zmieniał też właścicieli. Po nacjonalizacji w czasach PRL został przeznaczony na pomieszczenia urzędów. W pałacu mieściła się również Izba Porodowa, apteka jak i prywatne mieszkania.
W dniu dzisiejszym oprócz skansenu znajduje się tu również Urząd Gminy, Urząd Stanu Cywilnego, Biblioteka i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, oraz Zespół Obsługi Placówek.

Zachęcamy Państwa do fascynującego spędzenia wolnego sobotniego przedpołudnia. Zapewniamy przeżycie niezapomnianych chwil w historycznym klimacie barwnej i wielokulturowej Wielowsi.

Galeria

Data rozpoczęcia:

16 września 2023

sobota

09:00

Data zakończenia:

16 września 2023

sobota

13:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie

Organizator

Nazwa: Gminna Biblioteka Publiczna w Wielowsi

Osoba kontaktowa: Anna Reichel

Telefon: 517 889 558

E-mail: gbp@biblioteka.wielowies.pl

Informacja o organizatorze:

Gminna Biblioteka Publiczna
ul. Główna 1, 44-187 Wielowieś
Telefon: 517 889 558

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.