fbpx

Smok wawelski i Lisowicja - dinozaur i jego ofiara spod Lublińca. Odkrycia paleontologiczne

Data rozpoczęcia:

16 września 2023

sobota

11:30

Data zakończenia:

16 września 2023

sobota

13:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Prawdziwy smok wawelski i jego ofiara – największy znany gad ssakokształtny, Lisowicia bojani! Przełomowe rezultaty prac paleontologicznych w województwie śląskim. Prelekcję wygłosi dr hab. Tomasz Sulej, profesor Instytutu Paleobiologii PAN.

Prelekcja zaprezentuje rezultaty przełomowych, wieloletnich badań wykopaliskowych w miejscowości Lisowice w województwie śląskim. Nieco ponad dekadę temu odkryto tam szczątki drapieżnego gada sprzed 210 mln lat i nazwano go smokiem wawelskim. Smok wawelski jest zagadkowym gadem z nierozstrzygniętą przynależnością systematyczną. O jego dinozaurzej naturze mogą świadczyć wielkie trójpalczaste tropy, które znaleziono na tym samym stanowisku. Miał 5-6 m długości.
Z kolei kilka lat temu światło dzienne ujrzały kości, pochodzącej z tego samego okresu, roślinożernej lisowicji bojani. Największe odkryte w Lisowicach kości mają ponad metr długości i należały do osobnika, który za życia osiągnął rozmiary dzisiejszego słonia. Był to największy gad ssakokształtny i najmłodszy, jaki żył na Ziemi. Publikacja o lisowicji ukazała się w prestiżowym czasopiśmie „Science”.
Odkrycie pokazuje, że początek ery dinozaurów wyglądał zupełnie inaczej, niż sobie wyobrażaliśmy.

Data rozpoczęcia:

16 września 2023

sobota

11:30

Data zakończenia:

16 września 2023

sobota

13:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wykład / prelekcja

Lokalizacja:

pl. Jana Pawła II 2, 05-800 Pruszków

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie

Osoba kontaktowa: Agnieszka Romańska

Telefon: 22 7587288

E-mail: muzeum@mshm.pl

WWW: https://mshm.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum zajmuje się badaniem i ochroną Mazowieckiego Centrum Metalurgicznego – drugiego co do wielkości centrum hutniczego „barbarzyńskiej” Europy przełomu er. Tereny te odgrywały wyjątkową rolę w świecie starożytnym, tworząc unikalne w skali europejskiej miejsce krzyżowania się dóbr i idei.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.