fbpx

Słoneczna Republika - spełnione marzenie Stanisława Hadyny

Data rozpoczęcia:

9 września 2017

sobota

Data zakończenia:

17 września 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W weekend 9-10 oraz 16-17września w godz. 12.00-20.00 zapraszamy do malowniczego zespołu pałacowo-parkowego w Koszęcinie na wystawę pt. Słoneczna Republika – spełnione marzenie Stanisława Hadyny.

Zwiedzający będą mogli zapoznać się z bogatym zasobem kostiumów scenicznych z zasobów kostiumerni Zespołu ,,Śląsk”, plakatów i fotografii zespołowych, a także uczestniczyć w projekcji filmów w kaplicy pałacowej. Dodatkowo istnieje możliwość zwiedzania wieży oraz tarasu widokowego.

 

Pałac w Koszęcinie posiada bogatą historię, pierwszą siedzibę właścicieli stanowił drewniany zamek, który spłonął na początku XVII wieku. Na przestrzeni wielu lat koszęciński majątek przechodził z rąk do rąk. W 1609 roku Andrzej Kochcicki rozpoczął budowę murowanej kaplicy i pałacu, którą zakończył Filip von Rauthen. Od wiosny 1805 do stycznia 1945 roku posiadłość była własnością książęcego rodu Hohenlohe-Ingelfingen. Adolf Karol Ludwik Filip von Hohenlohe-Ingelfingen rozpoczął w 1829 roku przebudowę pałacu w stylu neoklasycystycznym. W takim kształcie zachował się on do dziś. Z okresu tego ocalały malowidła ścienne i niektóre elementy wystroju sal oraz epitafia nagrobne mieszczce się w kaplicy zamkowej.

 

Zespół położony jest w malowniczym parku założonym w połowie XIX wieku, który w okresie swej świetności zaprojektowano w stylu angielskim. W jego zachodniej części znajduje się niewielki staw, wokół którego rosną lipy drobnolistne, kasztanowce, klony, buki zwyczajne, jawory, jesiony wyniosłe oraz dęby szypułkowe.

Od 1953 roku pałac jest siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Tutaj toczy się całe życie Zespołu, w pałacowych salach odbywają się zajęcia artystyczne, koncerty kameralne i imprezy okolicznościowe, a w zabytkowych wnętrzach mieszczą się biura Instytucji.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

 

Organizator:

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny

42-286 Koszęcin, ul. Zamkowa 3; tel. 343106403

e-mail: centrum.edukacji@zespolslask.pl; www.zespolslask.pl

Data rozpoczęcia:

9 września 2017

sobota

Data zakończenia:

17 września 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa, zwiedzanie

Lokalizacja:

Siedziba Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.